Zeytinyağı Fiyatlarının 600 Lirayı Bulması Bekleniyor: Üretici Fiyattan Memnun Tüketiciye Üzgün

2023’te alım fiyatı katlanan zeytinyağın, raflardaki fiyatları da belli oldu. Tüketici bütçesini zorlayacağı görülen zeytinyağı fiyatlarının daha yükselmesi bekleniyor.

Zeytinyağında yükselen fiyat üreticiyi memnun ederken, tedirgin de etti.

Ekonomim’de dikkat çeken ‘Zeytinyağında fiyat 600 liraya çıkabilir!’ başlıklı haberde, üreticiler açıklanan yüksek fiyatlardan memnun olurken, talebin gerilemesinden de endişe ediyorlar. 

2022’de iyi bir yıl geçiren zeytin ve zeytinyağı üreticisi, bu yıl rekolte düşüşünün yanında yüksek enflasyon, dünyada görülen kuraklıkla artan fiyatların geçen yıldan bu yana yaklaşık yüzde 100 olduğunu belirtirken, 300 TL’yi bulan fiyatların 600 TL’ye kadar çıkabileceğini de öngördüler.

Üreticiler bu durumdan bir yandan memnun olurken, bir yandan da iç piyasada tüketimin azalmasından endişe ediyorlar.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, rekoltenin yalnızca dünyada değil Türkiye’de de gerileyeceğini belirtirken, zeytinyağı talebinin artmasıyla fiyatların yükseldiğini belirtti. 

Tariş’in alım fiyatı üzerinden raf fiyatlarının en az 320 TL olacağını belirtirken, geçen yıl bu fiyat 115 liraydı.

İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi Mehmet Alp, Tariş’in yüksek fiyat verme nedeninin ürünün piyasada az bulunması nedeniyle olduğunu belirtti.

Alp, güney bölgelerde sızma zeytinyağının perakende fiyatlarının 280-300 TL arasında olduğunu, kuzeydeyse 400 TL’ye yaklaştığını söylerken, ‘Zeytinde yok yılı olduğu için perakende fiyatları önümüzdeki aylarda daha da artabilir’ dedi.

Tariş Milas Zeytin Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Gül, Tariş’in açıkladığı fiyatlar sonrası zeytinyağı perakende fiyatının 300 TL’den aşağı olmayacağını vurguladı. 

Tariş’in açıkladığı fiyat geçen seneye göre yüzde 300 artış gösterdi.

Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkanı Mehmet Hakkı Semercioğlu, dünya fiyatlarına bakıldığında Tariş’in verdiği artışın normal olduğunu iletti.

İspanya’da kuraklık nedeniyle düşen üretimle raf fiyatları yaklaşık 10-15 Euro olurken, Türkiye’de de geçen yıla göre yaklaşık yüzde 60-65 civarında üretim düşerken, kalitenin düştüğünü iletti. Fiyatların artmasıyla tüketicinin kaybedileceğini belirten Semercioğlu, 400 TL olan raf fiyatlarının bu koşullarda 500-600 TL’ye çıkacağını iletti. Tüketicinin azalmamasına tek çarenin hükümetin sübvanse etmesi olduğunu belirtti. 

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin (Marmarabirlik) 1 litre natürel sızma zeytinyağını 315 TL’den ambalajlı olarak satışa sunarken, ürünün 5 litrelik teneke kutulu halini 1.550 TL’den satıyor. Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, ürün alımlarına geçen yıl %150, bu yıl %142 artış yaptıklarının söyledi.

Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, Tariş’in alım fiyatının üreticinin alın terinin karşıladığını, ancak tüketicinin aleyhine olduğunu belirtti. Bir de taklit ve tağşişe karşı da uyardı:

Caydırıcı tavırlar alınmalı. Ne olduğu bilinmeyen, zeytinyağı esansı ile sudan ucuza mal edilen ve fiyatların yarısına satıp tüketicinin sağlığı ile oynayan sahtekârlara karşı mücadele etmemiz gerekiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx