Yemek yemeyi bilmiyoruz! Yemekten sonra cayır cayır yanan midenin derdi ne?

1- Kolayca mide yanması yaşarsınız

Mide ekşimesiyle mücadele eden herkes bunun eğlenceli bir duygu olmadığını bilir. Çiğneme midede hidroklorik asit üretimini tetikler.

Bu mideyi yiyecekleri parçalamaya hazır hale getirir. Ancak uzun çiğneme süreçleri olmadan yiyeceği direkt olarak yutmak yemek borusu ve boğazda yükselen gaz kabarcıklarına neden olabilir ve mide yanmasına yol açabilir.

2-Sindirim sorunları yaşarsınız

Yetersiz çiğneme bağırsaklar için kötü bir şeydir. Besin mideden ince bağırsağa doğru ilerledikçe pankreas enzimler salgılar, safra kesesi ise safrayı salgılar. Her iki bileşen de gıdayı daha da parçalıyor ancak ancak bu kadarını yapabiliyorlar.

Yani eğer yiyecek parçacıkları çok büyükse (ağızdayken tamamen çiğnenmemişlerse), bağırsaklarınızda doğal olarak oluşan bakteriler, sindirilmemiş gıdayı fermente edebilir ve çoğaltabilir. Bu durum ise şişkinliğe, gaza, hazımsızlığa veya kabızlığa neden olabilir.

3- Temel besin maddelerinin emilimini engeller

Çiğneme, vücudun karbonhidratları, proteinleri ve yağları sırasıyla monosakkaritler, amino asitler ve yağ asitleri adı verilen moleküllere ayırmasına yardımcı olur.

Bu moleküller, besin emiliminin esas olarak gerçekleştiği ince bağırsak tarafından emilir. Ancak yemeğin başında yiyecekler yeterince çiğnenmediğinde, karbonhidratlar, proteinler ve yağlar tam olarak parçalanmayacak ve bu da ince bağırsağın bu besin maddelerini emmesini zorlaştıracaktır.

4- Aşırı yemek yemeye neden olur

Yiyecekleri iyice çiğnemiyorsanız, muhtemelen çok hızlı yiyorsunuzdur ve bu da çok daha fazla yeme isteğine yol açabilir. Bu durum vücudunuzdan gelen tokluk sinyallerini duymanızın önüne geçer.

5- Yemeğin tadını çıkarmak zorlaşır

Çok hızlı çiğnemek, yemek yeme zevkini engelleyebilir. Ancak dikkatli bir şekilde yediğinizde ve çiğnediğinizde, tüm duyularınızı harekete geçirebilir ve yiyeceğin nasıl göründüğünü, nasıl koktuğunu, dokusunu ve tadının nasıl olduğunu fark edebilirsiniz.Hiçbir şey için geç değil. Çiğneme alışkanlığının oluşmaması ve yanlış şekilde yemek yemenin önüne geçmek mümkün. Bunun için birkaç ipucuna ihtiyacınız olabilir. Her lokmayı yaklaşık 20-30 kez çiğneyebilir, lokmalarınız lapa haline gelince yutabilir ve çiğneme alışkanlığı kazanmak için yemek yeme esnasında bu sorunu aklınızda tutarak bilinçli bir şekilde hareket etmeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx