Kayıp 7 kişi aranıyordu: Uçurum kenarında 45 torbada ceset bulundu

Orta Amerika ülkesi Meksika’da yetkililer, Guadalajara kentindeki bir uçurum kenarında 45 torba içerisinde insan cesetleri buldu. Torbalarda bulunan cesetlerin tam sayısı henüz bilinmezken, içlerinde hem kadın hem de erkeklerin olduğu ifade edildi.

Jalisco eyaleti savcılığı, geçtiğimiz hafta yedi genç çağrı merkezi çalışanın kaybolmasına yönelik arama çalışması başlatmıştı. Çalışmalar sürerken, ülkenin batısında yer alan Guadalajara kentinde ilk ceset torbası 30 Mayıs Salı günü bulundu. Ancak, ardından güneş ışığının olmayışı ve zorlu arazi koşulları nedeniyle çalışmalar Çarşamba gününe kadar durdu. Daha sonra devam eden çalışmalarda toplam 45 torbada ceset bulundu.

CESETLERİN KİMLİK TESPİT ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Savcılık tüm kalıntıların toplanmasına kadar arama çalışmalarının süreceğini ifade ederken bulunan cesetlerin kimlik tespit çalışmaları da sürüyor. İtfaiye ve sivil savunma ekipleri ile birlikte polis cesetlerin toplanması için birlikte çalışıyor. Savcılık, kayıp olarak bildirilen yedi kişinin akıbetinin de araştırıldığını aktardı. Zorlu arazi yapısı ve kötü aydınlatma koşulları nedeniyle arama çalışmalarının birkaç gün daha devam etmesi bekleniyor.

RESMİ RAKAMLARA GÖRE MEKSİKA’DA 100 BİNDEN FAZLA KİŞİ KAYIP

Ceset torbalarının uçurum kenarına nasıl bırakıldığı ise hâlâ belirsizliğini koruyor. Ancak ülkede kayıp vakaları oldukça yaygın. Meksika’da hükümetin resmi verilerine göre 100 binden fazla kişi kayıp. Bu insanların birçoğunun organize suçların kurbanı olduğu düşünülüyor. Ancak suçlular nadiren ceza alıyor. Resmi veriler birçok kayıp vakasının 2007 yılından bu zamana yaşandığını gösteriyor. Bu tarih, dönemi devlet başkanı Felipe Calderón’un da ‘uyuşturucuyla mücadelede savaş’ başlattığı yıla denk geliyor. Kaybolanların üçte ikisi erkekler, beşte biri de 18 yaş altı insanlar oluşturuyor. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir