Yetkililer açıkladı: ABD, İsrail’in Suriye’deki taarruzlarına bâtın takviye veriyor

Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyon hazırlıkları milletlerarası kamuoyunda tartışma yaratırken ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, İsrail’in Suriye’ye yönelik artan akınlarıyla ilgili çarpıcı bir iddiayı gündeme taşıdı.

Türkiye’nin Suriye’ye operasyon hazırlıkları tartışma yaratırken Suriye’de İran-İsrail-ABD üçgeninde de tansiyon artıyor. Son devirde Suriye’ye hava akınlarını artıran İsrail’in birçok saldırıyı ABD’yle uyum içinde düzenlediği argüman edildi.

Wall Street Journal gazetesinin ABD’li yetkililere dayandırdığı habere nazaran, İsrail Suriye’de İran ve Lübnan’daki Hizbullah örgütüyle kontaklı maksatlara ataklarda ABD’yle bilinmeyen bir işbirliği yapıyor. Haberde, ABD ve İsrail’in bu hücumlarla İran’ın Hizbullah’a silah akışını ve Suriye’deki faaliyetlerini engellemeye çalıştığına dikkat çekildi.

ABD’li eski ve yeni yetkililer, İsrail’in yıllardır Suriye’yi maksat alan hücumlar öncesinde kapalı kapılar gerisinde Pentagon’dan onay aldığını aktardı. İki ülkenin, İsrail akınlarının ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD’e yönelik askeri faaliyetleriyle çakışmaması için birlikte çalıştığı belirtildi.

Wall Street Journal, birinci kere ortaya çıkan bu resmi uyumun, ABD’nin İsrail ve İran ortasındaki tansiyona dahil olmak istememesi nedeniyle gizlice sürdürüldüğünü yazdı. Öte yandan ABD’nin İsrail’in amaçları belirlemesine yardım etmediği kaydedildi.

Suriye’nin Al-Tanf bölgesindeki ABD üssü, son periyotta İHA taarruzlarının maksadında.

İRAN, SURİYE’DEKİ ABD ÜSLERİNE AKINLARA SÜRAT VERDİ

İsrail’in geçen hafta Suriye’ye düzenlediği hava saldırısı sonrasında hasar gören Şam Milletlerarası Havalimanı, tüm uçuşları süreksiz olarak durdurmuştu.

Suriye’de İran ve İsrail ortasında tansiyon süratle büyürken İran, ABD askerlerinin konuşlandığı Suriye’deki askeri üslere İHA akınlarını da hızlandırdı. İran’ın Suriye’nin Al-Tanf bölgesindeki ABD üssüne İHA atakları son periyotta arttı.

ABD idaresinin eski üst seviye yetkililerinden Washington Yakın Doğu Siyaset Enstitüsü danışmanı Dennis Ross, “İran’ın silah sevkiyatı ve bölgede gücünü artırma uğraşlarını tedbire tarafında ABD’nin İsrail’e bâtın bir takviyesi var lakin bu hususta parmak izi bırakmak istemiyorlar” dedi.

İsrail’in Suriye’deki İran amaçlarına yönelik artan akınları, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik muhtemel operasyonunun gündemde olduğu bir periyoda denk geliyor. Hem ABD hem de İran, Türkiye’nin Suriye’ye operasyon düzenleme tarafındaki planına karşı çıkıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.