Uzmanlar, Hindistan’ı Çin’i dengelemek için bölgesel güçlerle ilişkilerini gözden geçirmeye çağırdı

Hindistan’ın önde gelen düşünce kuruluşlarından Politika Araştırmaları Merkezi (CPR) tarafından yayımlanan raporda, Hint yönetiminin dış politika yönelimleri ile ilgili uzman görüşlerine yer verildi.

Aralarında eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Shiv Shankar Menon ve eski Dışişleri Bakanı Shyam Saran’ın da olduğu uzmanlar, “Hindistan’ın Güce Giden Yolu: Sürüklenen Dünyada Strateji” başlıklı politika raporu yayımladı.

Raporda, “Kıtasal bir jeopolitik strateji oluşturmak, eski endişelerimizin bazılarını örneğin Türkiye’nin Pakistan ile ilişkilerini, bir kenara bırakmak anlamına geliyorsa, o zaman bunu yapmaya hazır olmalıyız.” ifadesine yer verildi.

Mayıs 2020’de hazırlanmaya başlanan rapor, geçen ay tamamlandı.

Ekonomist Ajit Ranade’nin yanı sıra Sunil Khilnani ve Srinath Raghavan gibi ünlü tarihçilerin fikirlerine de verilen raporda, hükümetten İran ve Türkiye ile ilişkileri üzerinden Afganistan ve Orta Asya’da daha aktif rol arayışına girmesi istendi.

Uzmanlar, bu arayışın yalnızca Hindistan’ın bölgeyle entegrasyonu için değil aynı zamanda Çin’in Orta Asya’daki büyüyen varlığına karşılık vermek için de önemli olduğuna işaret etti.

Hindistan’ın ülke içinde liberal demokratik bir politikayı sürdürme kabiliyetinin, kendisini Çin’e karşı dengeleyici bir güç olarak ortaya koyma kabiliyeti ve güvenilirliği açısından çok önemli olacağını belirten uzmanlar, demokratik değerlerin ve insan haklarının korunmasının önemini vurguladı.

– İÇ SİYASETTEKİ ÇOĞUNLUKÇU YAKLAŞIM DIŞ POLİTİKAYI KÖTÜ ETKİLİYOR

Uzmanlar, ülkenin çeşitli bölgelerinden bildirilen toplumsal şiddet olaylarına atıfta bulunarak, siyasi kutuplaşma ve çoğunlukçu anlayışın Hindistan’ı kötü etkilediğini belirtti.

Uzmanlar, iç siyasetteki gelişmelerin Bangladeş ile ilişkilerin baltalanmasına yol açtığını ve Nepal’in, ortak Hindu mirasının iki ülke ilişkilerindeki gerginliklerin üstesinden gelmeye yardımcı olacağına dair inancını kaybettiğini söyledi.

Hindistan’ın, bölgede yalnız kalma tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekilen raporda, “Dış politikayı iç politikaya bağlama eğilimleri devam ederse, Hindistan kendisini, bağımsızlıktan bu yana herhangi bir zamanda olmadığı kadar izole ve zor durumda bulacak.” değerlendirmesi yapıldı.

Uzmanlar ayrıca Pakistan ile ilişkilerin etkin şekilde yönetilmesi çağrısında bulundu. Ancak Pakistan’ın ülkedeki çoğunlukçu siyasetin bir parçası olarak kalması durumunda, ilişkilerin canlandırılmasının mümkün olmayacağı vurgulandı.

Öte yandan komşularla ilişkilerin iç siyaset söylemlerini şekillendirmek için kullanılmasının ülkenin stratejik hedeflerine zarar vereceğine dikkat çekildi.

İç siyasetin ve ideolojik faktörlerin başta Bangladeş olmak üzere, Nepal ve Pakistan ile ilişkileri olumsuz etkilediğini ifade eden uzmanlar, dış politikada bu yönelimin durdurulmasını istedi.

– SAARC’I GÖZ ARDI ETMEK HİNDİSTAN’A ZARAR VERİYOR

Uzmanlar, ayrıca Hindistan’ın Pakistan’ı izole etmek amacıyla Güney Asya Bölgesel İşbirliği Örgütü’nü (SAARC) göz ardı etmesine ilişkin, “Yeni Delhi SAARC’yi yok saymaya devam ederse, diğer ülkelerin örgüte bağlı kalmaları ve Hindistan olmadan ilerlemeleri durumunda belirgin bir tehlike var. Bu, Çin’in Hindistan’ın olmadığı bir SAARC’ye katılmaya davet edilmesine kapı aralayabilir.” değerlendirmesi yaptı.

Hindistan Asya’da önemli bir denge gücü olarak görülse de ABD ve Çin’in bazı küresel konularda iş birliği yapmasının Yeni Delhi’nin bölgesel nüfuzunu sınırlandıracağı kaydedildi.

Küresel ekonominin ağırlık merkezinin Trans-Atlantik’ten Trans-Pasifik’e kaydığını hatırlatan uzmanlar, jeopolitik dönüşümlerin, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelere stratejik özerkliklerini genişletme fırsatları yarattığı kadar risklerle de dolu olduğunu vurguladı.

Hindistan’a, Asya-Pasifik ülkeleri arasında bir serbest ticareti öngören Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’na (RCEP) yeniden katılmasını ve Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği’ne (APEC) üye olmasını tavsiye eden uzmanlar, Hindistan-ABD iş birliğinin de iki ülkenin artan içe dönüş eğilimleri ile sınırlı kalacağı görüşünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir