Ucuz konut projesinde sıcak gelişme! Her 5 meskenden 1’i gençlerin

Tüm Türkiye’nin heyecanla beklediği Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atağına sayılı günler kaldı. Eylülde Lider Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm ayrıntılarıyla açıklayacağı dev toplumsal konut projesi kapsamında hiç konutu olmayan vatandaşa konut, arsa ve işyeri 20 yıl vadeli ve uygun taksitlerle satışa sunulması planlanıyor.

HER 5 UCUZ KONUTTAN BİRİ GENÇLERİN OLACAK

Sabah’ın haberine nazaran, Dev konut atılımı kapsamında dar gelirliler, emekliler, şehit ve gazi yakınlarının yanı sıra gençler ve yeni evlenecekler de başka kota içinde pahalandırılacak. Edinilen bilgilere nazaran, gelen ağır talep üzerine toplam konut sayısının yüzde 20’si gençlere ayrıldı.

500 BİN KONUT VE İŞYERİ

Vatandaşın dört gözle beklediği kampanya kapsamında konut sayısı vilayetlerden gelen talebe nazaran belirlenecek. Büyük kentler başta olmak üzere 81 vilayette 450-500 bin konut ve işyeri yapılması planlanıyor.

BAŞKAN ERDOĞAN EYLÜL’DE DUYURACAK

Projenin son halini ve tüm detayları Lider Recep Tayyip Erdoğan eylül ayında vatandaşa müjdeleyecek. Anadolu kentleri ve İstanbul’da belli aile geliri üst hududu ve daha evvel meskeni olmaması şartlarının aranacağı kampanyada, müracaatlar akabinde kura yolu ile konut edinimi sağlanacak.

20 YIL VADELİ SATIŞ

Sosyal konutun yanı sıra üretim ve istihdamı artırmak için ülkenin birçok noktasında küçük ve orta ölçekli işletmeler için sanayi tesisleri inşa edilecek. Bunlar da vatandaşa uygun fiyat ve ödeme kurallarıyla satılacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut Yönetimi (TOKİ) eliyle yürütülecek proje kapsamında 81 vilayette küçük ve orta ölçekli işletmeler için sanayi tesisleri kurulacak. Vatandaşa kira öder üzere işyeri sahibi olması için 20 yıl vadeli ödeme şartı sağlanması planlanıyor.

EVİ OLMAYAN ALACAK

Sadece hiç meskeni olmayan vatandaşın kullanımına açılacak Hazine yerlerini tekrar vatandaşın kendi için konut yapması ismine uygun koşullarda uzun vadeli ödeme şartlarıyla satışa çıkarılacak. Vatandaş tek parselde kendi konutunu yapacak ya da talep örgütlenmesi ile daha büyük parseller alabilecek. İsteyenler ise müteahhitlerle anlaşacak.

BAKAN KURUM: BİRİNCİ KEZ UYGULAYACAĞIZ

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, dün toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İlk sefer toplumsal konut projesinde gençlerimize kontenjan ayıracağız. Bu noktada inşallah projelerin sayısını, ölçüsünü artıracağız.

Genç kardeşlerimiz, hayata inançla atılacağı, evlenecek kardeşlerimizin inşallah mesken sahibi olabileceği bir kontenjanı gençlerimize sunuyoruz. Konutlarımız genç kardeşlerimize güzel uğurlu olsun’ dedi.

KAYNAK: SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.