Türkiye ile kurulan ittifakı örnek gösterdi: Eskilerden daha etkili

Bakan Kuleba, 4. Birlik Değişim Forumu’nda ülkesinin dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Son iki yılda ülkesinin NATO Geliştirilmiş Fırsatlar Ortağı statüsü aldığını ve ayrıca Polonya ve Litvanya’yla “Lublin Üçgeni”, Türkiye’yle “Quadriga” ve Moldova ve Gürcistan’la “Birleşik Üçlü” olarak 3 yeni bölgesel ittifak platformu kurduğunu hatırlatan Kuleba, ayrıca 48 yabancı delegasyonun katılımıyla Kırım Platformu düzenlediklerini belirtti.

Kuleba, Ukrayna’nın Avrupa perspektifine ilişkin 4 deklarasyon imzaladığını ifade ederek tüm bunların yeni, azimli bir dış politikanın parçası olduğunu vurguladı.

– “ESNEK BÖLGESEL İTTİFAKLAR ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE YENİ TREND”

Ukrayna dış politika strateji dokümanında bölgesel ortaklıklar, Baltık Denizi ve Karadeniz’de proaktif siyasetin belirtildiğini aktaran Dmitro Kuleba, “Esnek bölgesel ittifaklar, uluslararası ilişkilerde yeni trend.” dedi.

Kuleba, ülkesinin Lublin Üçgeni, Quadriga ve Birleşik Üçlü ile bu trende liderlik ettiğini belirterek “Bu ittifaklar eski var olan bloklardan daha etkili çünkü benzer fikirli ülkeleri bölgelerine ilişkin pratik amaçlar etrafında bir araya getiriyor.” ifadesini kullandı.

İttifak üyelerinin ortak bir şimdiki zaman, geçmiş ve gelecek vizyonu paylaştıklarında hızlı hareket edebildiklerini aktaran Kuleba, “Ancak büyük blokların aylarca tartışmaları iç anlaşmazlıkların üstesinden gelmeleri gerekiyor ve maalesef çoğunlukla da sonuç alamıyorlar.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir