Toyota, batarya üretimi için 5.6 milyar dolar ayırdı

Son yıllarda elektrikli arabalara olan ilgi epeyce fazla. Bu nedenle birçok marka, bu pazara dev yatırımlar yapmaya başladı. Bu markalardan biri olan Japon üretici Toyota, elektrikli araçlar için kesenin ağzını açtı.

Toyota açıklamasına nazaran şirket, tam elektrikli araçlarına batarya tedarik etmek üzere Japonya ve Amerika’da batarya üretimi için 5,6 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirme kararı aldı.

Elektrikli araçlara olan artan talebi karşılayacak olan bu üretim tesislerinin 2024 ve 2026 ortasında faaliyete geçmesi hedefleniyor.

AA’nın haberine göre söz konusu yatırım, Toyota’nın farklı güç üniteleri ile mümkün olduğunca çok seçenek sunarak, tüm ülke ve bölgelerdeki müşterilerin gereksinimlerini esnek bir formda karşılamasını sağlayacak.

ABD’de üretimi artıracak

Japonya’da 3,1 milyar dolar civarında yeni yatırım yapacak olan Toyota, Amerika’da ise 2,5 milyar dolar yatırımla otomotiv batarya üretimini artıracak.

Yeni batarya yatırımı sayesinde Toyota’nın Japonya ve ABD’deki batarya üretim kapasitesi 40 GWh’ye çıkacak. Toyota Üretim Sistemi ile birlikte her zamankinden daha verimli üretim çizgileri kuran marka, rekabet gücünü daha da artıracak.

Söz konusu yatırımla birilikte, batarya üretiminin 2024 ve 2026 yılları ortasında başlaması bekleniyor.

Toyota’nın Japonya ve ABD’de ürettiği bataryalar, yalnızca bu ülkelerde değil şirketin elektrikli araç sattığı tüm pazarlarda kullanılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.