SGK samanlığı satışa çıkardı: ‘Hayaldi gerçek oldu’

SGK’nin resmi internet sitesinde yer alan duyuruya nazaran 73 bin TL’ye ihale prosedürüyle satılığa çıkarılan samanlık tartışma konusu oldu. İhaleye 18179 ilan numarasıyla çıkıldı. Buna nazaran, birinci ihale 09 Eylül 2022 tarihinde olacak. İkinci ihale ise 16 Eylül 2022 tarihinde yapılacak. İlan bilgilerine nazaran samanlığın teminat bedeli olarak da 5 bin 475 TL fiyat biçildi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, hususla ilgili yaptığı açıklamada, “Sosyal güvenlik sisteminin mali açıdan sürdürebilirliğinin düşüncede olduğu artık gizleyemiyorlar. ‘Açık ve kara delikleri kapatıyoruz, ihtilal yaptık’ diye sundukları toplumsal güvenlik sisteminin samanlık satar hale geldiğini görüyoruz. Toplumsal güvenlik sistemini şirket üzere gören iktidar sahipleri bilmelidirler ki, bu ’açıktan’ genel müdürler değil, uygulanan siyasetler, hükümetler-iktidarlar sorumludur” değerlendirmesini yaptı.

“KİM SGK’YI BU HALE GETİRDİ”

Mersin Toplumsal Güvenlik Vilayet Müdürlüğü’nün eylül ayı içinde yapacağı ihaleyle samanlık satacağını belirten Tekin, “İhale ilanına nazaran, samanlık olarak kullanılan taşınmazın üçte bir payı 73 bin TL muhammen bedelle satışa sunulacak. AK Parti iktidarda. Görüyoruz ki 20 yıldır bu ‘açıkları’ kapatacak bürokrat, genel müdür şimdi bulanamadı. Kim SGK’yı bu hale getirdi?” dedi.

“SGK SAMANLIK SATAN BİR DURUMA GELMİŞTİR”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK yıllarını hatırlatan Tekin, şunları söyledi:

“Kemal Kılıçdaroğlu, misyon yaptığı 1992 ila 1999 yıllarında SSK’nin toplam açığı 2,6 milyar, halbuki AKP iktidarı devrinde 2003-2021 yılları ortasında SGK’nın toplam 500 milyar, AKP’nin açığı, Kılıçdaroğlu periyodunun yaklaşık 200 katı. Biz, SGK daha âlâ yönetilirse elbette bundan şad oluruz. Lakin SGK motamot Türkiye üzere, âlâ yönetilemediği için bugün samanlık satan bir duruma gelmiştir. Açığı kapatmak için samanlık bile satmaya başladılar. Satmadıkları bir samanlık kalmıştı, hayaldi gerçek oldu. SGK’nin mali yapısı telafisi mümkün olmayan bir noktaya taşınmıştır. Sonuç ve sayılar bunu göstermektedir. SGK ile Sayın Genel Liderimizin vazife yaptığı periyoda dair, kamuoyunda bilgi kirliliği yaratanlar ve gerçekleri tersyüz edenler ile çarpıtanlara artık sormak istiyorum, samanlık satarak mı SGK’nın borçlarını kapatacaksınız? ‘Ey Kılıçdaroğlu’ diye başlayıp ‘SSK’yı kim batırdı’ diye devam eden yönetenlere hatırlatmak isterim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.