Rusya Merkez Bankası: 90’lardan bu yana en büyük kriz

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile başlayan savaş üçüncü ayına gürmek üzere.

Bir yanda çatışmalar devam ederken, savaşın ekonomik boyutu yaptırımlar nedeniyle Rusya’da yıkıcı oldu.

Rusya Merkez Bankası tarafından hazırlanan “Para siyaseti Raporu – Mayıs 2022″de, yaptırımlar ışığında Rus iktisadına ait değerlendirmelere yer verildi.

Yaptırımların 2024’e kadar sürmesi bekleniyor

Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların 2024’e kadar sürmesinin beklendiğine işaret edilen raporda, “Genel olarak devam eden belirsizlikler ve Rus ihracatına yönelik kısıtlamalar, global emtia piyasalarındaki fiyatları yüksek tutmaya devam edecek.” değerlendirmesine yer verildi.

İhracat eserleri indirimli fiyattan satılmaya devam edilecek

Rusya’nın ana ihracat eserlerini indirimli fiyatlarla satmaya devam edeceği görüşüne yer verilen raporda, bu durumun, Rus ihracatını “değer” bakımından olumsuz istikamette etkileyeceği belirtildi.

90’lı yıllardan sonra en büyük kriz

Raporda, Rus iktisadının 2023 ortası prestijiyle yaptırımlara kıymetli oranda ahenk sağlayacağı kaydedilirken “2022 krizi, Rus iktisadı için 90’lı yıllardan bu yana yaşanan en değerli zorluklardan biri. Rus hükûmeti ve Rusya Merkez Bankası, iktisattaki yapısal değişikliği destekleyecek.” ifadesine yer verildi.

Rusya’nın dış ticarette düşen hacminin yeni fırsatlar yaratacağına işaret edilen raporda, Rus iktisadında iç pazara yönelik ticaretin hissesinde artış yaşanacağı öngörüsü paylaşıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.