PwC Hesabı Hacklendi: Bu Altcoin Paylaşıldı!

Altcoin reklamı yapmak üzere kurumsal finans muhasebe hizmeti PwC’nin hesabı hacklendi. Saldırı, bariz bir şekilde altcoin teşvik etmek için saldırıya uğramış başka bir doğrulanmış Twitter hesabı odaklı.

Twitter hesapları altcoin reklamı yapmak için hackların hedefinde

PricewaterhouseCoopers (PwC) Venezuela’nın resmi Twitter hesabı, bir XRP dolandırıcılığını teşvik etmek için saldırıya uğradı. Saldırganlar, PwC’nin Twitter hesabını hackledikten sonra Ripple CEO’sunun görselini içeren aşağıdaki reklamı paylaştılar. Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, bu hack son günlerdeki tek istismar değil. Güney Kore hükümetinin YouTube kanalı da bu hafta sonu hacklendi.

Neler oldu?

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ile bir saat sonra gerçekleşmesi beklenen “büyük bir etkinliğin” reklamını yaptılar. Tweet’i, potansiyel kurbanları kriptolarını göndermeye teşvik etmesi gereken bir bağlantı içeriyor. Bundan önce, aynı dolandırıcılığı teşvik etmek için önemli takiplere sahip diğer doğrulanmış hesapların güvenliği ihlal edildi.

XRP çekiliş dolandırıcılıkları yıllardır sosyal medyada ortaya çıkıyor. Nisan 2020’de Ripple, YouTube’a bu dolandırıcılıkları önlemediği ve kaldıramadığı için dava açacak kadar ileri gitti. Şirket, YouTube’un hileli XRP videolarını engellememesinin itibarını zedelediğini iddia etti.

Geçen Eylül ayında YouTube, Ripple ile bir uzlaşma anlaşmasına vardı

İki taraf, kripto para dolandırıcılığına son vermek için birlikte çalışmaya söz verdi. Geçen Mayıs ayında XRP dolandırıcıları, İspanya’nın en eski kolluk kuvvetleri teşkilatının resmi hesabını hacklemeyi başardı. Sosyal medya, bunca yıldan sonra hala kripto para dolandırıcılığıyla dolup taşıyor.

Dolandırıcılar, hileli tekliflerine güven vermek için genellikle mavi tikli hesapları hedefliyorlar. Cumartesi günü, Güney Kore hükümetinin resmi YouTube kanalı saldırıya uğradı. Saldırganlar planları doğrutulsunda ilk fırsatta kanalını ismini “SpaceX Invest” olarak değiştirdiler. Tesla CEO’su Elon Musk’ın yer aldığı canlı bir yayınla kripto para dolandırıcılığına başladılar. Mart ayında, bir dizi doğrulanmış Twitter hesabı, sahte bir Ape Coin airdrop’unu tanıtmaya başladı. Sonuç olarak 1 milyon dolardan fazla masum kullanıcıyı dolandırdılar.

Benzer hack olayları

Geçen yıl Nisan ayında, İspanya’nın en eski kolluk kuvveti Civil Guard’ın resmi YouTube hesabı hacklendi. Bilgisayar korsanları, sahte bir XRP reklamı yapmak üzere kanalı ele geçirdiler. Tüm içeriği silinirken hesabın adını “Ripple – XRP Foundation” olarak değiştirdiler.

Bilgisayar korsanları, sahte kripto para birimi eşantiyonlarını teşvik etmek için genellikle büyük sosyal medya hesaplarını ele geçirir. Ripple, kötü oyuncuların CEO Brad Garlinghouse ve şirketini taklit etmesine izin verdiği için Nisan 2020’de YouTube’u mahkemeye verdi. Yönetici, kurbanlardan ölüm tehditleri aldığını iddia etti. Dava bu Mart ayında sona erdi. Ancak Garlinghouse, sosyal medyanın hileli içeriği temizlemesi gerektiği konusunda hala kararlıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.