Petrol 100 doların altında: Brent petrolün varil fiyatı ne kadar ? (13 Temmuz 2022)

Dün 106,56 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 99.49 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.03 prestijiyle kapanışa göre yüzde 0,15 azalışla 99,34 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 95.78 dolardan alıcı buldu.

Küresel piyasalarda resesyon riski algısı talebin düşeceği beklentilerini güçlendiriyor. Ayrıyeten merkez bankalarının enflasyonla uğraşta faiz oranlarını artırması ve bunun da doları güçlendireceği tasaları, talebin daha da düşebileceği algısını besliyor. Yüksek merkez bankası faizleri kaynaklı bu iki beklentinin fiyatların 100 dolar bandının altına gerilemesinde büyük tesiri oluyor.

Ayrıca, dünya genelinde finansal pazarlar resesyon ve enflasyon ikilemi ortasında istikamet arayışını sürdürürken, gözler bugün ABD’de açıklanacak enflasyon datalarına çevrildi.

PİYASALARDA BELİRSİZLİK ARTIYOR

Haziran ayı enflasyonunun yüksek gelebileceğine yönelik açıklamalar piyasalarda belirsizlikleri artırırken, artan dolar talebiyle dolar endeksi 108,1’le son 20 yılın tepesindeki seyrine devam ediyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakılırken, eylül toplantısında da 75 baz puanlık faiz artışına gidilebileceği beklentisi güçleniyor.

Brent petrolde teknik olarak 98,33 ile 101,17 dolar aralığının direnç, 96,91 ile 97,61 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.