New York borsası düşüşle açıldı

S&P 500 endeksi yüzde 0,34 azalışla 4.101,65 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,58 kayıpla 12.016,47 puana indi.

ABD’nin mayıs ayı enflasyon bilgileri öncesi tahvil piyasalarındaki hareketlilik devam ederken, endeksler, yükselen enflasyon ve merkez bankalarının para siyaseti sıkılaşmasına ait tasalarının risk iştahını azaltmasıyla yeni günün açılışında negatif bir seyir izledi.

ECB FAİZ ARTIŞI SİNYALİ VERDİ

Enflasyon ve büyüme odaklı telaşlar gündemdeki yerini korurken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) temmuz ve eylülde faiz artışı sinyali verdi.

ECB, bu yıla ait enflasyon varsayımını yüzde 5.1’den yüzde 6.8’e yükseltti, ekonomik büyüme beklentisini ise yüzde 3.7’den yüzde 2.1’e düşürdü.

Banka’nın bugünkü toplantısından çıkan kararların akabinde tahvil faizleri yükselişini korudu ve ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3’ün üzerindeki seyrini sürdürdü.

Öte yandan, ABD’de bugün açıklanan datalara nazaran, ülkede birinci sefer işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı 4 Haziran ile biten haftada 229 bine çıkarak beklentilerin üzerinde yükseliş gösterdi.

Analistler, işsizlik maaşı müracaatlarına ait dataların geçen hafta yaşanan artışa karşın hala sıkı iş gücü piyasasının işaretçisi olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.