Netflix hesabını paylaşanlara yasak getirmeye başladı: Beklenen tesir yaratılmadı

Son devirde abone sayısında büyük azalma yaşayan ve payları adeta çakılan Netflix’in “üyelik paylaşımına” yasak getirme planı birtakım ülkelerde başladı.

Son periyotta abone sayısında düşüş trendine giren ve paylarında önemli bedel kaybı meydana gelen Netflix bu krizi aşmak için üyelik paylaşımına yasak getirme kararı almıştı.

Bu planı bir an evvel harekete geçirmek isteyen ABD merkezli şirket, muhakkak bölgelerde üyelik paylaşımına yasak getirmeye başladı.

Netflix, Kosta Rika, Şili ve Peru’da bu yasağı uygulamaya başladı. Lakin ABD medyasında yer alan haberlerde bu bahiste kullanıcılar ve Netflix çalışanları ortasında bir belirsizlik ve uyuşmazlık olduğu belirtildi.

Şifre ve üyelik paylaşımını bu ülkelerde yasaklayan Netflix’in her yeni kullanıcıyı tıpkı aboneliğe dahil etmek için o ülkenin para ünitesine nazaran 2 ile 3 dolar ödeme zaruriliği getirdi. Tıpkı meskende yaşamayan kullanıcıların birebir aboneliği kullanmasına yasak getiren Netflix’in kararı Peru’da reaksiyon çekti.

YASAKTA BELİRSİZLİK VAR

Business Insider’da yer alan haberde Kosta Rika, Peru ve Şili’de “aynı meskende yaşayanların” nasıl belirleneceğinin ise kamu kurumları nezdinde meçhul olduğu belirtildi. Peru’da tüketici hakları kurumunun Netflix’in “aynı hanede yaşayanları” nasıl belirleyeceğini netleştirmediği belirtildi.

Hususla ilgili bir açıklama yapan Netflix ise, “Milyonlarca üye faal olarak ortak hesapları kullanıyor bu ülkelerde. Bu şahıslara e-posta ulaştı” sözüne yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.