Muharrem İnce Adaylıktan Çekilecek Diye Coşan Borsa İstanbul’da Son Durum ve Uzmanların Beklentileri

Borsa İstanbul son günlerde yatırımcıların gündeminde düşse de çıksa da gitmiyor. Yılbaşından bu yana düşüşlerin hakim olduğu piyasada, seçim sonrasına yönelik fiyatlamalar, belirsizlik ortamında yatırımlar ve oynaklık hakim oluyor. Uzmanlar ne diyor?

Açık konuşalım, biz bu içeriği hazırlarken ortalık sakindi. Sonrasında Borsa’da havai fişekler patladı!

Bugün açıklanacak Konda ve Orc anketlerine yönelik beklentilerle piyasa fiyatlamaları paralel seyrederken, rahatsızlığı dün gündem olan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin bugün adaylıktan çekileceği söylentilerine 14:00’te açıklama haberi eklenince Borsa coştu.

Bugün Borsa İstanbul güne yükselişle başladı. Açılışın ilk saatlerinde yüzde 2’nin üzerinde seyreden BİST 100 endeksine, bankacılık endeksi de yüzde 4’ün üzerinde primle öncülük etti.

Yukarıda bahsettiğimiz gelişmelerle BİST 100 endeksinde yükseliş, yüzde 4’ün üzerine, bankacılık endeksinde de yüzde 6’nın üzerine çıktı. Sonrası malum, beklemeye geçildi. 14:00 öncesi dalgalanmaların süreceği bilinirken, anketler, açıklamalar derken, 14:00 sonrasına iyi hazırlanmanızı önerir, itidalli uzman beklentileri için de buyurun? deriz.

Dünya piyasalarıyla başlayalım.

ABD’nin en büyük bankalarından JPMorgan stratejisti Marko Kolanovic, ABD’de Borsa yatırımcıları üzerindeki baskının bitmiş olabileceği beklentileri için erken olduğunu belirtti. Kolanovic, Fed’in faiz artışlarının yarattığı tüm alanlardaki baskının hisse senetleri için zayıflama görünümünü sürdürdüğünü söyledi.

Kolanovic aksine, birçok uzman ABD ekonomisinde güçlü temellerle, faiz faiz oranlarının hisse senedi piyasalarında destekleyici olduğunu söylüyor.

Borsa İstanbul’da son günlerde küçük ve yeni yatırımcı kitlesi oynaklıktan fazlasıyla etkilendiğinden Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu da uzun zamandır yaptığı uyarılarına bir yenisini ekledi.

Türkiye’de Borsa İstanbul’da son durum ne diye bakmak istersek önce Murat Sağman’ın söyledikleri dikkatimizi çekiyor.

Bu dönemde fiyatlamaların sağlıklı olmadığına değinen Sağman, her şeyin ‘seçime’ endeksli olduğuna dikkat çekiyor. Yakın dönemde Borsa’da düşüşlere karşı uyarılarını ileten Sağman, halen daha belirsizliklere karşı uyarıyor. Borsa’da özellikle gerçek değerin, seçim ve seçim sonrasında ‘belirsizliklerin’ ortadan kalmasıyla oluşmaya başlayacağını, yerli-yabancı yatırımcı dengesiyle de oturacağını belirtiyor.

İstanbul Portföy’den Tufan Deriner de Borsa’da seçim ortamını Artunç Kocabalkan’a değerlendirdi.

Deriner, seçim belirsizliğinin sona ermesinin Borsa’yı rahatlatacağını belirtti. Yabancı yatırımcıların minimal olduğu, yerli yatırımcı ağırlıklı piyasada kamu işlemlerinin baskın olduğunu söylerken, belirsizliklerin sona ermesiyle Borsa’da anormal fiyatlamaların oluşmasının olmayacağını da öngörüyor. Döviz ve Borsa dengesinin, risk alımlarıyla bir miktar seçim öncesi tablosunu çizdiğini de vurguluyor. Seçim sonrasında portföy senaryolarının belli olduğunu ancak seçim sonuçlarına bağlı senaryoların yol çizeceğini de ekliyor. Seçim sonrasında normalleşmede öne çıkan sektörlerin de bankacılık, perakende ve holdingler olduğunu ön görüyor.

Aura Portföy yöneticisi İsmail Erdem, temel analizlerde Borsa’da düşüşün bitmesi gerektiğini belirtirken, yatırımcılara “temkin” önerdi.

Bloomberg HT yayınında konuşan Erdem de tüm uzmanlar gibi belirsizliğe dikkat çekti. Borsa’da da en önemli göstergelerden birinin ‘işlem hacminin düşüklüğü’ olduğunu belirtirken, alımların da az olmasıyla düşüşlerin yaşandığını açıklıyor. 

Seçime kadar büyük alıcı gelmeyeceği beklenen piyasada, gelen alıcıların da bu hacimlerde oynaklığı artırdığını söyleyen Erdem, yabancıların çıkmaya devam ettiğini de vurguladı. Mevcutta hissede olanların beklemesi gerektiğini vurgulayan Erdem, bir miktar nakitte olmanın da alım fırsatlarını yakalamak anlamına geldiğini belirtti. 15 Mayıs’ta tablonun netleşmemesi halinde, olumsuz görünümün de artacağına dikkat çekti.

Barış Soydan, seçim sonrası fiyatlamaların muhalefete yönelik temkinli ancak iyimser şekilde azar azar gerçekleştiğini belirtiyor.

Borsa’da son günlerde bilançoların hisse bazlı hareketlere neden olduğuna da dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir