Muğla’da yangınlara birinci müdahale için ‘bidonlu’ tedbir

Muğla ormanlarında bu yılki Marmaris yangınından sonra orman varlığının yüzde 60’lardan daha aşağıya düşmesiyle birlikte evvelki yıllarda Marmaris’te başlatılan ‘Yangınlara birinci müdahale için bidonlu önlem’ Muğla geneline yayılıyor. Fethiye’de orman yollarına su dolu bidonlar konuldu.

Geçen yıl yaşanan orman yangınlarından sonra yüzde 68’lik orman varlığının yüzde 60’a düştüğü Muğla ormanlarında bu yıl ki Marmaris yangınından sonra bu varlık daha da aşağıya düştü.

Önceki yıllarda Marmaris’te başlatılan ‘yangınlara birinci müdahale için bidonlu önlem’ Muğla geneline yayılıyor. Fethiye’de orman yollarına su dolu bidonlar konuldu.

Geçen yıl 29 Temmuz’da başlayıp 12 Ağustos’ta denetim altına alınan orman yangınları büyük hasar vermişti.

Havadan yapılan inceleme sonrasında, yangınların Muğla coğrafyasında bıraktığı iz, yeşille siyahın çabası üzere ormanlarımızı savaş alanına çevirmişti.

Yüzde 68 orman varlığına sahip Muğla’daki bu zenginliğin yüzde 8’ini kaybederek yüzde 60’a düştüğü Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün tarafından açıklanmıştı.

ORMAN YANGININDA BİRİNCİ MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ

Fethiye Belediyesi Paklık Hizmetleri Müdürlüğü muhtemel orman yangınlarına karşı ormanlık alanlardaki yol kenarına su dolu bidonlar koymaya başladı.

Ormanlık alandaki cam başta olmak üzere yangına sebebiyet veren geri dönüştürülebilir unsurlar ve tüm çöpler toplandı.

Bidonların plastikten değil, güneşe ve yangına sağlam bidonlar tercih edildiği, bölgede birinci müdahale için yol kenarlarına bırakıldığı görüldü.

Ormanlık yol kenarlarına dolu su bidonları koyma çalışmasını Fethiye Belediyesi Paklık İşleri Müdürlüğü çalışanı gerçekleştirdi.

100 tane su dolu bidon, Fethiye Yarımadasındaki Hillside Kavşağı, Kaya Yolu ve Oyuktepe Mevkii’nin yol kenarına yerleştirildi.

MARMARİS’TE BİDONLAR ÇALINMIŞTI

2015 yılında Marmaris Belediyesi tarafından orman yangınlarında birinci müdahale maksadıyla İçmeler-Turunç karayoluna yerleştirilen yangın bidonları hırsızların gayesi olmuştu.

Ormanlığın içinden geçen yol boyunca bölgeye yerleştirilen içi su dolu 400 bidondan 300’den fazlasının çalındığı ortaya çıkmıştı.

 “KİRLETMEYİN”

Su dolu bidonlar ormanlık alanların yol güzergahlarına koyulurken, birebir vakitte ormanlık alanda da paklık çalışması yapıldı.

İnsanlar tarafından ormanlık alanların içlerine ve yol kenarlarına atılan çöpler, paklık işleri müdürlüğü grupları tarafından toplandı.

Fethiye Belediyesi Paklık İşleri Müdürü Mahmut Bayraktar, “Bu cennet tabiata çöp atıp, şişelerini dağlarda kıran beşerler var. Böylesine hoş bir coğrafyayı nasıl kirletebiliyorlar, nasıl bu berbatlığı yapabiliyorlar anlamakta zorluk çekiyorum. Lütfen yerlere çöp atmayın” dedi.

“YANGINA BİRİNCİ MÜDAHALE İÇİN”

Yangınlarda birinci müdahalenin çok değerli olduğunu belirten Bayraktar konuşmasını şu formda sürdürdü;

*Bunun için ormanlık alanlar içerisinde yer alan daima kullanılan yollara yanmayan su dolu bidonlar koyduk. Cam atıklarının ve öbür atıkların tabiata bırakılmaması gerekiliyor.

*Bunlar yangına sebep olan en büyük faktörler ortasında. Ülkemizin birçok yerinde ciğerlerimiz yandı.

*Umarım bu bidonlar kullanılmaya gerek duyulmaz. Buradaki temel mevzu; yangının başlangıcı sırasında birinci müdahaleyi yapabilmektir.

*Halkımızdan ricamız; etrafımızı pak tutalım. Ormanlarımızı, yeşilimizi, tabiatımızı koruyalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.