Miçotakis: Türkiye’nin tecrit edilmesine karşıyız

Ankara-Atina çizgisinde son devirde süren tansiyon karşılıklı açıklamalarla devam ediyor. Son olarak Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Skai TV kanalına verdiği röportajda Türkiye’nin tecrit edilmesine karşı olduklarını söyledi.

Türkiye ve Yunanistan ortasında artan tansiyonla ilgili konuşan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, bu sefer Türkiye hakkında daha ölçülü sözler kullanmayı tercih etti.

Son devirde Türkiye’ye yönelik sert açıklamalarıyla dikkat çeken Miçotakis, Skai TV kanalına verdiği röportajda Türkiye’nin yalnız bırakılmasını istemediklerini söyledi. Yunan başkan, Türkiye’nin tecrit edilmesinin Yunanistan’ın çıkarına olmadığını belirterek Yunan medyasında bu bahiste yürütülen tartışmaları “yanlış analiz” diye niteledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bu yılın başında İstanbul’da yaptığı görüşmeye değinen Miçotakis, Ege Denizi’ndeki adaların egemenliğinin tartışma konusu olmadığını ve Türkiye’nin bölgede yaptığı uçuşları kabul etmediklerini Erdoğan’a da söylediğini kaydederek “Erdoğan bunu anlamadıysa bunun sorumlusu ben değilim” dedi.

‘F-16 SATIŞINI SONSUZA DEK ENGELLEYEMEYİZ’

Uluslararası platformlarda “adalar” sıkıntısını gündeme getirmeye devam edeceğini söyleyen Miçotakis, ABD’den Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışını sonsuza dek engelleyemeyeceklerini de tabir etti. Miçotakis, ABD Kongresi’nde “Türkiye’nin NATO içinde bir istikrarsızlık kaynağı olduğunu ve bu türlü bir ülkeye silah satmanın ABD’nin de çıkarına olmadığını” tabir ettiklerini kaydetti.

Miçotakis, mayıs ayında ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmada “Türkiye’ye F-16 satmayın” iletisi vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.