MiCA Kripto Para Kuralları Nelerdir? Sektörü Nasıl Etkiler?

Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemelerinin, kripto para dünyasındaki iflaslar ve dolandırıcılık skandallarından sonra önemi arttı. Peki bu düzenlemeler ne getiriyor ve sektörü nasıl etkileyecek?

MiCA kripto para sektörünü nasıl etkileyecek?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Avrupa Komisyonu, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesini, Avrupa Birliği (AB) genelinde kripto varlıklar için uyumlaştırılmış bir düzenleyici çerçeve oluşturmak amacıyla Eylül 2020’de uygulamaya aldı. Mevzuat, kripto para’ların ihracı ve ticaretini düzenliyor. Ayrıca, kripto hizmet sağlayıcılarının işleyişi ve yatırımcıların korunması dahil olmak üzere çok çeşitli konuları içeriyor.

Bazı piyasa katılımcıları, düzenlemelere mesafeli yaklaşıyor. Bununla birlikte bazıları bunun kripto sektörü için olumlu olacağını ifade ediyor. Kuşkusuz düzenleyici netlik, yatırımcılar arasında güven aşılamada önemli bir belirleyici. Kripto para konusunda da uzman olan Patrick Hansen, bu konuda bir paylaşım yaptı. Buna göre, AB’deki VC yatırımı 2022’nin ilk çeyreğinde yaklaşık %5,9 seviyesindeydi. Bununla birlikte, 2023’ün 1. çeyreğinde %47,6’ya yükseldi. Bu gerçekten de önemli bir sıçrama. Çünkü, VC yatırımlarının akışında yaklaşık bir yıl içinde neredeyse 10 kat büyümeyi temsil ediyor.

https://twitter.com/paddi_hansen/status/1655883224726241281

Düzenleyici netliğin kripto para sektörü için etkileri

Bu arada AB’nin 450 milyon tüketiciden oluşan bir pazara sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. MiCA gibi net düzenlemelerleAB, kripto projeleri için bir sonraki merkez olma yolunda açıkça ilerliyor. MiCA için 517 kadar Avrupalı milletvekili lehte oy kullandı. Bununla birlikte, 38 aleyhte oy verdi. Bu da kapsamlı düzenlemeye verilen desteğin yüksek olduğunu açıkça gösteriyor.

MiCA’dan önce, Avrupa’daki kripto varlıkları için net düzenleyici kuralların eksikliği vardı. Bu durum, yatırımcıların kripto paralara yatırım yaparken, koruma düzeyi konusunda belirsiz bir ortama neden oluyordu. Ancak MiCA, kripto varlıklarının ihracı ve ticareti için net kurallar ve standartlar belirliyor. Böylece, bir düzenleyici çerçeve sağlayarak, bu sorunu ele alıyor.

MiCA kripto sektörünü şekillendirecek

Düzenlemeler kapsamında, borsalar, cüzdan sağlayıcıları ve diğer hizmet sağlayıcıları gibi tüm kripto para hizmetleri sağlayıcılarının AB’de faaliyet gösterebilmek için ulusal düzenleyicilerinden bir lisans almaları gerekecek.

Aynı şekilde, MiCA düzenlemeleri kripto varlık ihraççıları için de bir dizi yeni şartlar getiriyor. Bundan sonra ihraççıların, dayanak varlıklar ve varlığa yatırımla ilgili riskler hakkında bilgiler de dahil olmak üzere yatırımcılara ayrıntılı açıklamalar sağlaması gerekecek. MiCA yönetmeliğinin bir diğer önemli yönü de stablecoinler için bir çerçeve getirmesi. Bu nedenle, MiCA düzenlemeleri, diğer kripto varlık türlerinden daha hafif bir düzenleyici rejime tabi olan “varlık referanslı tokenler” adı verilen yeni bir stablecoin kategorisi oluşturuyor.

Avrupa kripto dünyasına nasıl düzen getirmek istiyor?

Kripto dünyasındaki iflaslar ve dolandırıcılık skandalları, düzenleyicileri değişken sektöre daha fazla düzen ve şeffaflık getirmeye teşvik ediyor. Amaç, dijital varlıklar etrafında faydalı yenilikleri boğmadan daha geniş finansal sistemi korumak ve yatırımcıları korumak. Doğru dengeyi kuran hükumetler, bir sonraki kripto yatırım dalgasında avantaj elde etmeye devam ediyor. Avrupa Birliği, Nisan ayında onaylanan ve gelişmiş ekonomiler arasında en kapsamlı olan bir dizi kuralla bunu hedefliyor.

MiCA, kara para aklamayı önleme, finansal hizmetlerde inovasyon ve avronun dijital versiyonunu kapsayan dijital finansı yöneten AB önlemleri paketinin bir parçası. Ayrıca MiCA, dolandırıcılık yatırım planlarını, hileli işletmeleri, suç faaliyetlerini ayıklamak ve nihayetinde geleneksel bankacılığı da kademeli olarak istikrarsızlaştırabilecek türden dağınık iş başarısızlıklarını önlemek için tasarlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir