Maslero CEO’su Ömer Demirel: Gayrimenkulde CRM kullanmak satışları yüzde 400 artırıyor

İş dünyasının son yıllarda yakaladığı dijitalleşme ivmesi, klâsik uygulamaların benimsendiği ve kurumsallaşmanın daha yavaş ilerlediği dalları de etkiledi. İş bağlarının çoğunlukla yüz yüze bağlantılarla ilerlediği gayrimenkul de bu kesimlerden biri olarak öne çıktı. Global danışmanlık şirketi KPMG’nin gerçekleştirdiği bir araştırma, gayrimenkul şirketlerinin %58’inin bir dijital stratejisi olduğunu, yüzde 29’unun ise faal bir biçimde dijital uygulamalardan yararlandığını ortaya koydu.

Gayrimenkul bölümü için müşteri münasebetleri idaresi platformu Maslero’nun Kurucusu ve CEO’su Ömer Demirel, hususla ilgili görüşlerini şöyle paylaştı: “Gayrimenkul, dijitalleşme ve kurumsallaşma konusunda öbür bölümlere kıyasla daha geriden gelse de son yıllarda büyük yol kat etti. Bu süreci hızlandırmanın yolunun kesim özelinde teknolojiler geliştirilmesi olduğunu düşünüyoruz Bu içgörüden hareketle, gayrimenkul odağında geliştirdiğimiz Maslero platformu, bölümün kritik iş işlevlerinden biri olan müşteri bağları idaresine odaklanıyor.”

GAYRİMENKULDE DİJİTALLEŞME CİDDİYE ALINIYOR

KPMG araştırmasına nazaran, dijitalleşme çalışmalarına yük veren gayrimenkul şirketlerinin yüzde 89’unda, bu misyonu üstlenen profesyoneller direkt CEO yahut idare şurasına bağlı çalışıyor. Gayrimenkul dalı oyuncularının çağın suratına yetişebilmeleri için net bir dijital strateji benimsemeleri ve bir an evvel harekete geçmeleri gerektiğinin altını çizen Ömer Demirel, “Bu sonuç, bölümün dijitalleşme süreçlerini ciddiye aldığını gösteriyor. Gayrimenkulde yüklü satış odaklı bir operasyon yürütülüyor. Dijitalleşmeyi önemseyen işletmeler için geliştirilen Maslero, bu operasyonu kusursuzlaştırmak için müşteri ilgileri idaresine (CRM) odaklanıyor. Maslero sayesinde gayrimenkul şirketleri e-posta, telefon görüşmesi, canlı dayanak, SMS, WhatsApp üzere pek çok kanalı tek platformdan yönetebiliyor. Şirketler, mevcut yahut yeni müşterilerilerinin takiplerini bu irtibat araçlarını kullanarak otomasyon aracılığıyla yürütebiliyor. Ayrıyeten Google Ads, Meta, Instagram yahut farklı platformlardaki reklamlar da tekrar Maslero üzerinden yönetilebiliyor” sözlerini kullandı.

ŞİRKETLERİN YÜZDE 65’İ DİJİTAL TEKNOLOJİLERLE DAHA VERİMLİ HALE GELİYOR

KPMG araştırmasının sonuçlarına nazaran, gayrimenkul odaklı teknolojiler kullanan işletmelerin yüzde 65’inin iş süreçlerinde verimlilik yakaladığını hatırlatan Maslero CEO’su Ömer Demirel, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı: “Her gayrimenkul şirketi portföyünü büyütmek, dal başkanları ortasında yer almak ister. Maslero, bugüne kadar özel bir CRM yazılımı olmayan gayrimenkul dalının bu muhtaçlığına tahlil sunmayı vaat ediyor. Proptech (gayrimenkul teknolojileri) ve CRM tahlillerinin tam ortasında konumlanan Maslero, öğrenebilir yapay zekasıyla tekrar eden işleri otomasyona emanet etme fırsatı tanırken, işletmelerin farklı üçüncü parti uygulamalara olan bağımlılığını da azaltıyor. Teklif hazırlayabilen ve müşterilerle görüşebilen Maslero, satışları yüzde 400 artırma potansiyeli taşıyor. Tüm bu taraflarıyla Maslero, gayrimenkul şirketlerinin süratli ve emin adımlarla büyümesi için stratejik bir dijital dönüşüm atılımı olarak konumlanıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.