LDP sordu, itfaiye yanıtladı: Seyahat devrinde cami yangını ihbarı yapılmadı

Liberal Demokrat Parti, 2013 yılındaki Seyahat aksiyonları sırasında İstanbul’da yakılan cami olup olmadığını İstanbul İtfaiyesi, İstanbul Vilayet Müftülüğü, İstanbul Valiliği ve Diyanet İşleri Başkanlığına sordu. İtfaiye, kurum kayıtlarında 2013 yılında cami yangını ihbarı yahut cami yangınına müdahale olmadığını resmi yazıyla bildirildi.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine nazaran; LDP Genel Lider Yardımcısı Hasan Kulaksız yaptığı açıklamada, “Yine kandırmışlar. Cumhurbaşkanlığı makamını kim kandırıyorsa onları ortaya çıkarıp, misyonlarına son verin” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Lideri Remzi Albayrak’ın 8 Temmuz 2022 tarihli karşılığında şu sözler yer aldı:

“İlgili yazınızda 2013 Seyahat olaylarında var ise yakılan mescitlerin isimleri ve bulundukları semtlerin hangileri olduğu, yangına müdahale eden il/ilçe itfaiyenin kayıtları, gün ve saatleri, olay tutanaklarında yangının çıkış sebebi, olay sırasında ve sonrasında itfaiye yetkililerince hasar tespiti maksadıyla varsa alınan manzaraların tarafınıza iletilmesi talep edilmektedir. Bahse husus üstte zikredilen olaya ilgili kayıtlarımızda yapılan inceleme-araştırma sonucunda tarafımıza cami yangını ihbarı yapılmadığı tespit edilmiş olup, mevzu hakkında rastgele bir bilgi/belgeye rastlanılmamıştır.”

‘CAMİLERİMİZ YAKILDI’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam’da yapılan AK Parti 30. İstişare ve Kıymetlendirme Toplantısı’nda “Polis araçlarımız, mescitlerimiz yakıldı. Bu kendini bilmezler tarafından işgal edildi” diye konuşmuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.