Kiev müzakereler için tarih açıkladı: ABD silahları savaşın seyrini değiştirdi

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı ofisinde danışman olarak misyon yapan Mihaylo Podolyak, Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy’nin siyasetini savundu ve savaşı nasıl kazanabileceklerini anlattı. “Toplumda ve orduda savaş yorgunluğu hissediyor musunuz?” sorusunu yanıtlayan Podolyak “Yorgunluktan bahsetmek hakikat değil. Bu bir savaş ve yorgunluk olmamalı. Rusya’nın temel gayesi, Ukrayna devletinin yok edilmesidir. Bu büyük amaç başarısız olmuştur. Artık öbür bir gayeleri daha var; o da Ukrayna’nın mümkün olduğunca büyük bir kısmını ele geçirmek ve yok etmek

Yorgunluk daha çok gazetecilerin bahsettiği bir medya illüzyonudur. Toplumumuz katiyen sonuna kadar gidecektir ve zafer için her şeyi yapacaktır. Zira beklenen bir mağlubiyetin doğurabileceği vahim sonuçların herkes farkında.

“Rusya Avrupa değil”

Bu savaş, Rusya’nın 2008 yılında hükümran Gürcistan’ı işgal edip topraklarının bir kısmını ele geçirdiğinde cezalandırılmaması nedeniyle ortaya çıkmıştır. Rusya, 2014 yılında Kırım’ı ilhak ettiğinde ve Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bir kısmını ele geçirdiğinde de cezalandırılmamıştı. O periyotta daha unsurlu olunmalı ve Rusya’nın, Avrupa’nın bir kesimi olduğu fikrinden vazgeçilmeliydi. Rusya Avrupa değildir. Bugün dünya, çok ağır bir bedel ödeyen Ukrayna sayesinde bunu anlıyor” karşılığı verdi.

“HIMARS çatışmaların seyrini bariz biçimde değiştirdi”

Savaşın gidişatına yönelik de konuşan Podolyak DW Türkçe’de Anna Fil’e verdiği mülakatta ABD’den alınan silahlara dikkat çekti. Podolyak şunları söyledi:

“Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System/Yüksek Hareket Yetenekli Topçu Roket Sistemi) aldık ve bu da birinci iki aya kıyasla çatışmanın seyrini bariz formda değiştirdi. Rus topçuları birçok mevziimizi vurdu, zira hâlâ sağlam bir lojistik zincirleri mevcut. Rus topçusu, günde yaklaşık 50 bin mermi atıyordu. Lojistik merkezlerini ve mühimmat depolarını imha edebilen HIMARS’ların konuşlandırılmasından bu yana bombardıman beşte bir ya da altıda bir oranında azaldı. Roketatarlar da dâhil olmak üzere, uzun menzilli topçularımızın yetenekleri geliştirilirse, Rusya topraklarımızı daha çabuk terk edecektir.

“Müzakere için evvel Rusya’nın yenilmesi lazım”

Ukrayna ordusunun güney ve doğu tarafında güçlü taktik zaferler kazanması durumunda. Bunlar Herson, Berdyansk, Azak Denizi’ne erişim ve Mariupol’un geri alınmasıdır. Kelam konusu olan yalnızca Rus ordusunun taktiksel olarak geri çekilmesi değil, azami sayıda kuvvet ve teçhizatın imha edilmesidir. Rusya toplumu “Bu kadar çok insan ne uğruna ölüyor?” diye soruyor. Müzakere masasına oturmadan evvel Rusya’nın askerî bir mağlubiyete uğratılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.