Kedi sıhhat demek

Kedilerin beşerler üzerindeki olumlu tesiri yapılan araştırmalarla kanıtlandı. Veteriner İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Akbaş, “Minnesota Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara nazaran kedi sahibi olmayanlar kalp ve damar hastalıklarından ölmeye %30 ile 40 oranında daha fazla meyilli. Tekrar araştırmalara nazaran, yeni doğan bir bebeğin meskeninde kedi olması, çocuğun alerji olma riskini yüzde 50 oranında azaltıyor. Buffalo’daki New York Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, evcil hayvan sahiplerinin başkalarına nazaran daha düşük tansiyona sahip olduğunu ortaya çıkarıyor. Hiperaktif çocukların kedi ile büyümeleri, oyun oynarken güç harcamalarını ve kedilerin temel gereksinimlerini takip ederken sorumluluk hislerinin gelişmesine katkıda bulunuyor.” sözlerini kullandı.

Arşiv

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

Akbaş, “Kedi ile yaşayan insanların kedisiz yaşayan insanlara nazaran daha kuvvetli bağışıklık sistemine sahip olduğu kanıtlanmıştır. Kedi epiteline bağlı teneffüs sitemi alerjileri ve astım hastalarının çocukluktan itibaren temas halinde olmaları alerji mümkünlüğünü azaltır ve direnç geliştirir. Kedi tükürüğünün yara güzelleştirici özelliği vardır.” biçiminde konuştu.

AHLAKİ BEDELLERİ ARTIRIYOR

Evcil hayvanlarla büyümelerinin çocukların gelişimine katkı sağladığını söyleyen Çocuk-Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Neriman Kilit “Evcil hayvanla büyüyen çocuk canlıya ziyan verilmemesi gerektiği, canlıların birbirine bakması, müdafaası ve paylaşması gerektiği kanısına sahip olur. Ayrıyeten kendini sakinleştirme ve rahatlatmanın çok uygun bir formülüyle karşılaşmış oluyor.” dedi. Bebeklerin evcil bir hayvanla vakit geçirirken daha erken yaşlarda ses çıkartmaya çalıştıkları lisana getiren Kilit, şunları söyledi:

BEBEK GELİŞİMİNİ HIZLANDIRIYOR

“Cevap vermese de hayvanla çocuklar ortasında bir irtibat oluşuyor. Ayrıyeten evcil hayvanla oyun oynarken fizikî olarak efor sarf edip gücünü atıyor, ince ve kaba motor gelişimleri de destekleniyor. İlerleyen yaşlarda çocuğun empati yeteneğini geliştiriyor, öz inancını artırıyor, sorumluluk duygusu kazandırıyor, üretken biri olmasına katkıda bulunuyor, manevi hazları ön plana almasını ve maddiyatçılıktan korunmasını sağlıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.