Kabızlığı anında durduruyor! İşte kabızlık için keten tohumu yağı kullanımı

Bitkisel yağlar, safra salgısını uyararak ve sindirim süreçlerini olağanlaştırarak kabızlığı durdurur. Keten tohumu yağı da dahil olmak üzere birçok bitkisel yağ, safra çıkışı bozulmuş hastalarda müshil tesiri göstererek kabızlık sorununu çözer.

Oniki parmak bağırsağına girdikten sonra keten tohumu yağı kolesistokinin hormonunun üretimini uyarır, bu da karaciğerde safra üretimini artırır. İnce bağırsağa giren safra asitleri, sindirime yardımcı olarak kabızlığı azaltır.

Keten tohumu yağının besin içeriği

Keten tohumları zayıflatıcı, iltihabı tedbire ve müshil tesirleriyle bilinir. Keten tohumları birçok biyolojik olarak etkin unsur içerir.

100 gram keten tohumu yağı bileşimi ve kalori içeriği:

Kalori: 884 kcal

Tüm yağlar: 99,8 gr

Omega 3: 53,4 gr

Omega 6: 12,7 – 14,3 gr

Doymuş yağ asitleri: 9,0 – 9,9 gr

Protein: 0,1 gr

Karbonhidrat: 0 gr

Su: 0.1 gr

Fitosteroller: 689 mg

Keten tohumu yağı, balık yağından sonra en fazla omega 3 içeren besindir. Keten tohumu yağındaki omega 3 yağ asitlerinin yoğunluğu, yüzde 60’a kadar ulaşabilir.

1,9 gr (yarım çay kaşığından az) keten tohumu yağı, insan bedeninin alfalinolenik asit (omega 3 türü) için günlük gereksinimini büsbütün karşılar. Keten tohumu yağından elde edilen omega 3, balık yağından elde edilen omega 3 kadar tesirli olmasa da, bir yetişkin günde 1-3 yemek kaşığı alırsa, kabızlığı önlemek de dahil olmak üzere pek çok yarar elde edebilir.

Keten tohumu üzere omega 3 açısından varlıklı besinleri yemenin birçok yararı vardır:

– Kalp ritmi olağanlaşır,

– Tansiyon düzeyleri olağana döner,

– Endokrin sistem bezlerinin işleyişi olağanlaşır,

– Prostat bezinde iltihaplı süreçlerin önlenmesi,

– El ve yüz cildi daha uzun müddet genç kalır.

– Metabolizma olağanlaşır, obezite ve diyabet riski azalır,

– Kandaki makûs kolesterol düzeyi ve kan pıhtılaşması riski azalır,

– Dışkı olağanlaşır,

– Cilt ve saçın durumu kıymetli ölçüde güzelleşir,

– Damarların durumu daha âlâ hale gelir ve beyne kan akışı daha sağlıklı olur,

– Dokular yenilenir ve beden gençleşir.

Kabızlık için keten tohumu yağı nasıl kullanılır?

Keten tohumu yağının her yemekten evvel 1 çay kaşığı aç karnına alınması tavsiye edilir. Bu eserin günlük olağan tüketimi bir yetişkin için 2-3 yemek kaşığıdır.

Yağı en az dozlarda, yani günde 2-3 çay kaşığı ile kullanmaya başlamak daha uygundur. Özel durumlarda, kişinin keten tohumu yağını saf haliyle tüketemediği durumlarda, yağ asitlerinin yapısını bozan yüksek sıcaklıklardan kaçınarak salata, garnitür ve çorba üzere yemeklere ekleyebilirsiniz.

Keten tohumu yağını meyve suları, yoğurtlar ve fermente süt eserleri ile de karıştırabilirsiniz. Kabızlık tedavisinde 1 çay kaşığı karıştırılması tavsiye edilir.

Kronik kabızlık için keten tohumu yağının ortalama tedavi mühleti 2-3 aydır. Her insanın yansısı kişiseldir. Birçok durumda, kronik kabızlığın nedeni diyette düşük lif içeriğidir, yani makûs beslenmedir. Keten tohumu yağı lif içermez, bu nedenle kabızlık durumunda diyeti değiştirmek ve diyet lifi tüketmek gerekir.

İbn Sina’ya nazaran ilaç olan her şey zehir de olabilir. Çok dozda alınırsa yahut yanlış saklanırsa keten tohumu yağı sıhhate ziyanlı olabilir. Yağın bileşenleri pratik olarak bedende birikmediğinden, çok doz nedeniyle toksik tesirlerin ortaya çıkması zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.