İsrailli müzik kümesi Jerusalem Quartet İstanbul’da birinci sefer konser verdi

Boğaziçili genç teşebbüsçüler His Esenkar ve Onur Tahmaz tarafından kurulan Locksbridge ile viyolonsel sanatkarı Nil Kocamangil ve eğitmen Aycan Altungül’ün çalışmaları sonucu hayata geçen şenlikte küme, Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda sahne aldı.

Uluslararası bir dinleyici kitlesine sahip olan ve 1993 yılında kurulan topluluk, konserin birinci kısmında Wolfgang Amadeus Mozart ve Erich Wolfgang Korngold’ın yapıtlarını yorumladı.

Konserin ikinci kısmında ise 6’lı olarak sahne çıkan Jerusalem Quartet, Johannes Brahm’ın “Yaylı Çalgılar Altılısı No.1 Si bemol Majör, Op.18 36″dan kesimlerini seslendirdi.

“Müzik, nitekim milletlerarası bir lisan olarak kullanılmalı”

Konser sonrası açıklamada bulunan küme üyelerinden Fransız ve İsviçreli viyola sanatkarı Miguel da Silva, topluluktaki herkesin farklı yerlerden geldiğini, lakin müziğin milletlerarası bir lisan olarak herkesi bir noktada buluşturduğunu söyledi.

“Müzik memleketler arası bir dil”

AA’da yer alan habere nazaran; Silva, şenlikle İsrail’deki ve Türkiye’deki müzisyenler ortasındaki münasebetlerin gelişmesi temennisinde bulunarak, “Müzik, hakikaten milletlerarası bir lisan olarak kullanılmalı ve tüm dünyanın meselelerine bu halde tahlil bulabileceğimize inanıyorum” dedi.

“Bu kümede olmak cennete olmak gibi”

İsveçli viyolonsel sanatkarı Frans Helmerson da “Bu kümede olmak, cennette olmak üzere. Biz birlikte birçok projede bulunduk ve bu altılıyla her yapacağım projeyi heyecanla bekliyorum. Sahnede onlarla birlikte olmaktan ötürü memnunluk duyuyorum” tabirlerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.