Hindistan’ı karıştıran olay: Reklam sineması ‘toplu tecavüzü’ özendirdiği gerekçesiyle yasaklandı

Hindistan’da bir parfüm markasının yayınladığı reklam sineması, ‘toplu tecavüz’ü özendirdiği yansıların amacı oldu. Ülkeyi karıştıran reklam yayından kaldırılırken, olay, toplumsal medyanın gündemine oturdu.

Hindistan’da epeyce tanınan olan erkek parfüm markası Layer’r Shot, son reklam sinemasında ‘toplu tecavüzü özendirmek ve ciddiye almamakla’ suçlandı. Reklam sineması kısa müddette ülkeyi karıştırırken, birçok ünlü isim duruma reaksiyon gösterdi.

Reklamda, dört erkek, bir mağazada korkmuş görünen bir bayanı takip ediyor. Dört erkekten biri dönüp, “Dört bireyiz, bir tane var! Kim alacak?” diyor. Lakin bayan ardında döndüğünde, erkeklerin mağaza rafından bulunan parfüm hakkında konuştukları anlaşılıyor.

Reklam sineması kısa müddette reaksiyonlara yol açarken, toplumsal medyada birçok isim bu türlü içeriklerin ‘tecavüzü hafife aldığını ve alay ettiğini’ öne sürdü.

İNFİAL YARATAN TECAVÜZ OLAYININ AKABİNDE YANINLANDI

Birçok kişi, güneydeki Haydarabad kentinde 17 yaşındaki bir gencin beş erkek tarafından tecavüze uğradığı sav edilen bir davadan yalnızca bir hafta sonra yayınlanması yansıları daha da artırdı. İnfial yaratan olaydan yalnızca bir hafta sonra bu türlü bir reklam sinemasının yayınlanmasının durumu ‘duyarsızlaştığı’ tabir edildi.

Delhi Bayan Komitesi lideri Swati Maliwal, “Bu reklam açıkça bayanlara ve kızlara yönelik cinsel şiddeti teşvik ediyor ve erkekler ortasında tecavüzcü bir zihniyeti olağanlaştırıyor. Reklam son derece ürkütücü. Hiçbir yerde yayınlanmasına müsaade verilmemeli” dedi.

Dünyaca ünlü Bollywood yıldızı Priyanka Chopra da reklam sinemasına reaksiyon veren isimlerden biri oldu. Chopra, reklamı ‘utanç verici’ olarak nitelendirdi.

REKLAM SİNEMASI KALDIRILDI

24 saat içinde Hindistan’da bakanlık, reklamı yayından kaldırdığını açıklarken, Twitter ve YouTube’dan da reklamın kaldırılmasını talep etti.

Bakanlık, Twitter’a gönderdiği bir e-postada, görüntülerin ‘kadınlara ahlaki açıdan ziyan verdiğini ve medya etik kurallarını ihlal ettiğini’ söyledi.

Layer’r Shot Pazartesi günü yaptığı açıklamada, televizyon reklamları için “kimsenin hislerini yahut hislerini incitmek yahut rastgele bir bayanı kızdırmak istemediklerini söyledi ve özür diledi.

Marka, istekli olarak tüm medya ortaklarından Cumartesi gününden itibaren derhal geçerli olmak üzere reklamların yayınlanmasını durdurmalarını istediğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.