“Halk oyunları seçmeli ders olsun”

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Lideri Suat Aksu, “Halk oyunlarının okullarda seçmeli ders olarak verilmesini istiyoruz. 18 bin antrenörümüzün okullarda öğretmen olarak kıymetlendirilmesi bizim en büyük hayalimiz” dedi.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) Lideri Suat Aksu, halk oyunlarının okullarda ‘seçmeli ders’ olarak okutulması gerektiğini söyledi.

Suat Aksu, yaptığı açıklamada, halk oyunlarının hem spor hem de kıymetli kültürün değerli bir kesimi olduğunu tabir ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve ilgili devlet büyüklerimizden ricamızdır. Halk oyunlarının okullarda seçmeli ders olarak verilmesini istiyoruz. 18 bin antrenörümüzün okullarda öğretmen olarak kıymetlendirilmesi bizim en büyük hayalimiz. Bu istihdama da katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.

Pandemi sonrası faaliyetlerine tekrar başladıklarını aktaran Aksu, “14 vilayette 224 kulüpten 5 bin 600 atletin katıldığı küme karşılaşmalarımızı tamamladık. Daha evvel vilayet karşılaşmalarımızı yapmıştık. Gaziantep Şahinbey’de gençler kategorisinde Türkiye finalimizi gerçekleştirdik. Bu ayın sonunda Kütahya’da inşallah büyükler kategorisinde Türkiye finallerimizi yapacağız. 7-8 Eylül’de Balıkesir’de minikler, 17-18 Ekim’de de Marmaris’te yıldızlar finalimizi gerçekleştireceğiz.” sözlerini kullandı.

“Geçmişten gelen yaşanmışlıkları sahneye döküyoruz” diyen Aksu, şunları kaydetti:

“Yaptığımız faaliyetin ismi sporda olsa aslında bizim yaptığımız kültürümüzü yaşatmak. Biz halkın mutluluğuyuz. Bir düğün dernek oldu birinci biz oradayız. Yurt dışında bir atletimiz derece alsa tekrar birinci biz halk oyunları olarak biz karşılıyoruz. Ancak biz herkesi keyifli ettiğimiz noktada kendi mutluluğumuza da ihmal edemeyiz. O açıdan istihdam ismine halk oyunlarının okullarda seçmeli ders olarak okutulması bizleri çok keyifli edecektir.”

FUTBOLDAN SONRA EN BÜYÜK CAMİA

Suat Aksu, pandemi nedeniyle uzun müddettir yapmadıkları Kredi Yurtlar Kurumu faaliyetlerine de tekrar başladıklarını belirtti. Bu kapsamda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bir protokol imzaladıklarını anlatan Aksu, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Futboldan sonra en büyük topluluk olarak biz biliniyoruz. Antrenörlerimizin istihdamı bizim için kıymetli. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bu konuda ilgili görüşmeleri yaptık. Hem bölge hem de Türkiye finallerimizi imzaladığımız protokol kapsamında gerçekleştireceğiz. Bu kurumlarda antrenörlerimiz tekrar eğitim faaliyetlerine başlayacaklar. Türkiye geneli yaklaşık 250 bin lisanslı atletimiz var. 2018 yılında Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde vazife yapan 5 bin usta öğreticimizi yapılan protokol sonucunda antrenör olarak topluluğumuza kazandırdık. Böylelikle tek çatılı bir federasyon olduk.” (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.