Google’a 25 milyar euroluk dava

Son yıllarda birçok dava ile karşı karşıya kalan Google, bu defa 25 milyar euroluk rekor bir dava ile uğraşmak zorunda kalabilir.

Brüksel merkezli Geradin hukuk ofisinin kurucusu Damien Geradin, İngiltere ve Hollanda’daki çeşitli hukuk ofislerinin ABD merkezli Google firmasına karşı birlikte tazminat davaları açacağını bildirdi.

25 milyar euroluk tazminat

AA’nın haberine nazaran, davayı açacaklar ortasında yer alan ve rekabet hukuku alanında uzmanlaşmış Geradin, “Google’dan reklam teknolojisi kesiminde rekabete muhalif davranışı nedeniyle 25 milyar euroya varan tazminat talep ediyoruz.” paylaşımında bulundu.

Geradin, Google’ın lokal ve ulusal medya üzere çeşitli yayıncılara verdiği ziyanlar nedeniyle adil düzeyde tazminat ödemesi gerektiğini kaydetti.

Davalarda, yayıncılar geçmiş yıllarda almaları gereken reklam gelirlerini Google’dan talep edecek.

Avrupa Birliği (AB), Google’a, 2019 yılında da “reklam hizmeti” AdSense’de piyasa hakimiyetini berbata kullandığı gerekçesiyle 1,49 milyar avro para cezası uygulamıştı.

Ayrıca AB, geçen yıl da Google’ın dijital reklam faaliyetlerine yönelik rekabet soruşturması başlatmıştı.

Devam eden soruşturmada Google’ın reklam teknolojisinde kendi hizmetlerini avantajlı pozisyona getirip getirmediği ve rakip reklam hizmet sağlayıcılarını ziyana uğratılıp uğratılmadığı inceleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.