Frankfurt’tan Rıdvan Yılmaz için özel yöntem! Algoritma transferi

Son Avrupa Ligi şampiyonu Bundesliga grubu Eintracht Frankfurt, Beşiktaş’ın 21 yaşındaki ulusal sol beki Rıdvan Yılmaz’ı takımına katmaya hazırlanıyor.

İki kulüp ortasındaki pazarlıklarda küçük detaylar kalırken, Alman grubunun Rıdvan’ı özel yazılım programı sayesinde keşfettiği öğrenildi.

Dünya çapında tarama

Milliyet’te yer alan habere nazaran; Alman kulübü bir evvelki döneme kadar dünyanın farklı bölgelerinde 20’nin üzerinde scout ile oyuncu izliyordu. Lakin geçtiğimiz dönemle birlikte futbolcu takibinde yeni bir bilgisayar programı kullanılmaya başlandı ve scoutların sayısı düşürüldü.

Frankfurt, belirli algoritmalarını içeren programla istediği kriterlere uyan futbolcuları dünya çapında taramaya başladı.

Derinlemesine analiz

Alman grubunun aradığı tüm kriterlere sahip oyuncuları tarayan programda futbolcunun mevkisi, yaşı, hangi ayağını tesirli kullandığı üzere pek çok özellik tespit edildikten sonra görüntü imajlı tahlili de içeren ikinci kademeye geçiliyor.

Futbolcuların kolay ve güç maçlarda nasıl oynadığı, süratli rakipler karşısında nasıl performans gösterdiği, kontratak futbollu bir maç ile açık futbol oynanan müsabakadaki imgesi üzere farklı gayretler inceleniyor.

Glasner’in tercihi oldu

Futbolcuların kulübe bağlı scoutlarca statta izlenmesinin akabinde, teknik yöneticinin de onayı alınarak transfer gerçekleştiriliyor.

Beşiktaş’ın 21 yaşındaki futbolcu Rıdvan Yılmaz da bu biçimde Alman takımının yolunu tuttu. Geçen dönem üçlü savunmalarla oynayan kadronun teknik yöneticisi Glasner’in bu dönem dörtlüye geçme kararı da bu transferde tesirli oldu.

Dörtlü savunmanın solunda hamle istikameti de bulunan bir beke gereksinim duyulması Rıdvan ismini öne çıkardı.

Düzenli birinci 11’de yer alacak

UEFA Avrupa Ligi’nde zafere ulaşarak, Şampiyonlar Ligi’ne direkt iştirak hakkı elde eden Eintracht Frankfurt önümüzdeki dönem devler sahnesinde uzunluk gösterecek.

Geçtiğimiz dönem bir öbür Türk oyuncu Ali Akman’ı transfer eden fakat birinci döneminde genç forveti kiralık olarak NEC Nijmegen’e gönderen Alman grubunun, Rıdvan Yılmaz içinse bu türlü bir tasarrufu bulunmuyor.

Rıdvan’ın ekipteki birinci döneminde direkt olarak takımda düşünüldüğü, Bundesliga ve Şampiyonlar Ligi maçlarında birinci 11’de oynatılmasının planlandığı öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.