Erol Bulut: Yabancı konusunda kriter getirilebilir

Gaziantep FK Teknik Yöneticisi Erol Bulut, “Yabancı kuralının hür olması gerektiğini düşünüyorum. Bunu her vakit söyledim, savunmaya da devam edeceğim. Bu ligimizde, ülkemizde genç oyuncuları yetiştiremiyoruz, oynamıyorlar diye yorumlanıyor. Genç futbolcu konusu, büsbütün altyapıyla ilgili bir sorun” dedi.

Yeni dönem öncesinde Bolu’da kamp yapan Gaziantep FK’da teknik yönetici Erol Bulut, açıklamalarda bulundu.

Sezonu Sivasspor deplasmanında açacaklarını belirten Erol Bulut, “Yeni dönem herkese güzel olsun. Kazasız, belasız bir lig olmasını diliyorum. Daha az yanılgı yapılan, daha tempolu bir lig olmasını umut ediyorum. Birinci maçımız Sivasspor ile. Dönemi Sivas’ta açacağız. Düzgün bir grup, 3 dönemdir Türkiye’yi Avrupa’da temsil eden kulübümüz. Sıkıntı bir deplasman. Biz hazırlıklarımızı ona nazaran gerçekleştireceğiz. Düzgün bir kura çektiğimizi söyleyebilirim. Sonuçta hem içerde hem dışarda her kadroyla oynayacaksınız. Hazırlığımızı âlâ yapacağız. Gaziantep FK ismine da iyi bir lig olmasını diliyorum” sözlerini kullandı.

“YABANCI KURALININ ÖZGÜR OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Yabancı oyuncu kuralının her vakit özgür olması gerektiğini savunduğunu belirten Erol Bulut, şöyle konuştu:

“Ben yabancı kuralının özgür olması gerektiğini düşünüyorum. Bunu her vakit söyledim, savunmaya da devam edeceğim. Bu ligimizde, ülkemizde genç oyuncuları yetiştiremiyoruz, oynamıyorlar diye yorumlanıyor. Genç futbolcu konusu, büsbütün altyapıyla ilgili bir sorun. Genç futbolcuların gelebilmesi için altyapıların daha uygun, hocalarımızın daha eğitimli olması lazım. Hocaların gençleri yönlendirmeleri, daha uygun hazırlayıp A gruba göndermeleri gerekiyor. Bu yalnızca U19’dan futbolcu aldım, oynamaya başladı, çok âlâ değil. O denli bir dünya yok. Futbolcuların daha hazır formda üst geliyor olmaları lazım. Bu da şu an bakıldığında ülkemizde tam manasıyla yok. Birkaç ekip, futbolcu hariç. Senede 2, 3 kişi çıkınca seviniyoruz. Genç oyuncu yetişti diye. Lakin bu kâfi değil. Daha çok üretmemiz lazım.”

“YABANCI KONUSUNDA KRİTER GETİRİLEBİLİR”

Yabancı oyuncu konusunda limitin özgür bırakılıp, belirli kriterler konulabileceğini belirten Bulut, kelamlarını şöyle noktaladı:

“Türkiye’ye daima yaşlı oyuncular geliyor deniliyor. 34, 35 yaşında futbolcular alınıyor. Deneyimli isimler de alınması gerekiyor. Bir kriter getireceksek mesela 32 yaş üstü kısıtlı bir sayıda getirebilirsiniz. Gençlere yönelik, 24 yaş altı sayısını arttırabilirsiniz. Bunu federasyonumuz yapmaya çalışıyor. İnşallah önümüzdeki yıllar, daha düzgüne gitmesini umut ediyorum. Bu dönem 14 yabancı dışında, ulusal kadroda oynamış 21 yaş altı 3 futbolcu daha bulundurabiliyorsunuz. Bu hoş bir başlangıç. Önümüzdeki yıllar bu daha da geliştirilebilir.”

“BİZİ AMACA ULAŞTIRABİLECEK FUTBOLCULARI SEÇİP, LİGE O BİÇİMDE BAŞLAMAK İSTİYORUZ”

Transfer çalışmalarının devam ettiğini tabir eden Bulut, “Bu periyot, her ekip üzere biz de transferler için ağır efor sarf ediyoruz. Transfer komitemiz tespit edilen atletleri transfer etmeye çalışıyor. Biraz, ağır gitse de inşallah önümüzdeki günlerde ortamıza katılacak futbolcularla daha âlâ bir düzeye geleceğiz. Şu an birinci kamp periyodu için Bolu’dayız. İki hazırlık maçı oynadık. Önümüzde oynayacağımız 7 hazırlık maçı var. Daha güzele gitmemiz gerekiyor. Bunların hazırlıklarını yapıyoruz. Gidecek futbolcular olacak. En güzel halde Gaziantep FK’yı temsil edecek, istediğimiz gayeye ulaştırabilecek futbolcuları seçip, lige o biçimde başlamak istiyoruz” halinde konuştu.

“İYİ BİR KARIŞIM OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Genç ve deneyimli isimlerle düzgün bir karışım oluşturmak için çalıştıklarını söyleyen Bulut, “Aramızdan gidenler, gelen oldu. Gidecek olanlar, gelecek olanlar var. Bu isimlerin hem genç olanı hem de deneyimli olanı var.  İleriye yatırım için futbolcular da takımımızda dahil ettik, edeceğiz. Deneyimli isimler de ortamıza katılacak. Âlâ bir karışım kurmaya çalışıyoruz. Dediğim üzere inşallah dönem başlangıcında transferlerimizi yapmış olup, yeterli hazırlıkla birlikte lige düzgün başlangıç yaparız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.