Erdoğan’ın yeni gözdesi: Nusret Yıldırım’ın şirketine milyarlar aktı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aile dostu Nusret Yıldırım’ın kurucusu olduğu Yapı ve Yapı İnşaat’a kamu kurumlarından miyarlarca liralık ihaleler veriliyor. Şirket son olarak da Karayolları Genel Müdürlüğü’nden ihale aldı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere nazaran, Karayolları Genel Müdürlüğü, 7 Temmuz tarihinde Sinop Ayancık’ın köy yollarındaki sel hasarlarının giderilmesi, trafik güvenliğinin sağlanması, köprü ve üst yapı işlerinin üretimi için bir ihale düzenledi. İhalenin 871 milyon 557 bin TL teklif veren Yapı ve Yapı İnşaat Şirketi’ne verildiği, Karayolları ile şirket ortasında 2 Ağustos tarihinde mukavele imzalandığı açıklandı.

PİSTLERİ KIRAN ŞİRKET

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, milyonlarca liralık ihale, Kamu İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can yahut mal kaybı tehlikesi üzere ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B unsurunda düzenlenen pazarlık tarzıyla yapılmıştı. Bu ihale unsuru, uzun yıllardır adrese teslim ihale olarak yorumlanıyor.

Karayolları’nın milyonlarca liralık ihale verdiği şirket son aylarda Atatürk Havalimanı’nın pistlerinin kırmasıyla gündem olmuştu. Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ, tüm itirazlara karşın Atatürk Havalimanı’na millet bahçesi yapmak için 29 Nisan’da pazarlık tarzıyla bir ihale düzenledi. İhaleyi, 2 milyar 127 milyon 978 bin TL teklif veren Yapı ve Yapı Şirketi’nin aldığı açıklandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılında vefat eden Yapı ve Yapı Şirketi’nin kurucusu Nusret Yıldırım’ın cenazesine kardeşi Mustafa Erdoğan ile birlikte katılmıştı. Hatta Erdoğan ile Nusret Yıldırım’ın aile dostu oldukları Cumhurbaşkanlığı’nın resmi sitesine de yazıldı.

Cenazeye iştirak haberini paylaşan Cumhurbaşkanlığı sitesi, “Cuma namazını Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nde kılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, namazın akabinde aile dostu Nusret Yıldırım’ın cenaze merasimine katıldı” sözleri kullanarak, cenaze namazından fotoğrafları yayımladı. Şirketi artık de Nusret Yıldırım’ın oğlu Zafer Yıldırım yönetiyor.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Atatürk Havalimanı’nın pistlerini kıran şirkete, “O makinelerin müteahhiti; sana ise özel ilgi göstereceğiz” diyerek seslenmişti.

MİLYARLIK İHALELER

Şirketin devletten aldığı ihaleler ortasında Antalya Hipodromu, Ankara Atatürk Kültür Merkezi Millet Bahçesi, İstanbul Finans Merkezi SPK Binası, Marmara Üniversitesi Başıbüyük Sıhhat Yerleşkesi, Maltepe Kıyısı Spor ve Rekreasyon Alanları üzere milyarlarca liralık projeler de bulunuyor.

Ayrıca şirket, 2015 ile 2022 yılları ortasında kamudan 23 farklı ihale aldı. Bu 23 ihaleyle kamunun kasasından şirkete ödenen para da 25 milyar 557 milyon 750 bin TL’yi buluyor.

Şirketin en fazla ihale aldığı kamu kurumlarının başında ise TOKİ ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı geliyor. Şirket, TOKİ’den 3,2 milyar TL bedelinde 6, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan 10, 4 milyar TL bedelinde 3 ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nden ise yaklaşık 10 milyar TL bedelinde 6 ihale aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.