Dünya Sıhhat Örgütü’nden Covid-19 uyarısı: Bu tedavi formülleri etkisiz

Dünya çapında 6 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan corona virüsü salgınıyla ilgili Dünya Sıhhat Örgütü’nden telaş yaratan bir açıklama geldi.

Dünya Sıhhat Örgütü, Covid-19’a karşı kullanılan kimi antikor tedavilerinin geçerliliğini yitirdiğini ve hastalıkla uğraşta hiçbir tesiri olmadığını duyurdu.

DSÖ, bilhassa Covid-19’un en çok mutasyona uğramış alt tipi olan Omicron varyantı sebebiyle birtakım tedavi usulü ve ilaçların hiçbir tesiri olmadığını resmi olarak açıkladı. Sotrovimab ve casirivimab-imdevimab isimli ilaç ve tedavi tekniklerinin artık bir işe yaramadığı kaydedildi. Bu ilaçların SARS-CoV-2 üzerindeki peplomerlere yapışarak virüsün hücrelere bulaşmasını engelliyordu. Salgının başında ağır olarak kullanılan bu tedavi süreçlerinin virüsün mutasyona uğraması sebebiyle tesirinin azaldığı kaydedildi.

Dünya Sıhhat Örgütü’nden yetkililer, bu ilaç ve tedavi prosedürlerinin kullanılmaması için davette bulundu. GSK  ve Vir Biotechnology’nin geliştirdiği sotrovimab isimli ikaç geçen yıl milyarlarca satılmış ve şirketin en çok satılan eserleri olmuştu. ABD’de ise bu eser Nisan ayında satıştan kaldırılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.