DÖS: Maymun çiçeği olayları artabilir

WHO tarafından dün yapılan açıklamada, virüsün endemik olmadığı 12 üye ülkeden 92 doğrulanmış hadise ve 28 kuşkulu maymun çiçeği olayı bildirildiği söz edildi.

WHO Salgın Hastalıklar Uzmanı Profesör David Heyman, önümüzdeki günlerde maymun çiçeğinin yayılmasının nasıl sonlandırılacağı konusunda WHO’nun daha fazla rehberlik ve tavsiye sağlayacağını söyledi.

Heyman, milletlerarası bir uzmanlar komitesinin, salgın hakkında neyin araştırılması gerektiğini pahalandırmak, asemptomatik yayılma olup olmadığı, kimin en fazla risk altında olduğu ve farklı bulaşma yolları da dahil olmak üzere halkı bilgilendirmek için görüntü konferans yoluyla toplantı gerçekleştirdiğini bildirdi.

WHO yetkilisi, “Mevcut bilgiler, bir şahıstan başkasına virüs bulaşmasının, semptom gösteren olaylarla yakın fizikî temasta bulunan bireyler ortasında gerçekleştiğini gösteriyor” dedi.

Hasta çocuklara bakan ebeveynler ve sıhhat çalışanlarının risk altında olduğunu belirtti.

Bu nedenle, kimi ülkeler maymun çiçeği tedavi gruplarına ilgili bir virüs olan çiçek hastalığı aşılarını aşılamaya başladı.

Maymun çiçeği virüsü, Batı ve Orta Afrika’nın kimi bölgelerinde endemik olan, çoklukla hafif bulaşıcı bir hastalık.

Yakın temas yoluyla yayılıyor, bu nedenle kendini izole etme ve şahsî hijyen üzere tedbirlerle nispeten daha kolay denetim altına alınabilir.

Heyman, virüsün endemik olduğu ülkelerin dışına yayılmasının biyolojik olarak mümkün olduğunu, lakin yeni tip koronavirüs karantinaları, toplumsal ara ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle büyük bir salgına yol açmadığını söyledi.

Maymun çiçeği salgınının koronavirüsün birinci günlerine benzemediğini, kolay bulaşmadığını vurgulayan Heyman, “Virüse maruz kaldığından şüphelenenlerin yahut kızarıklık ve ateş üzere belirtiler gösterenlerin diğerleriyle yakın temastan kaçınmaları gerek. Aşılar var, lakin en değerli bildiri kendinizi koruyabilmenizdir” diye ekledi.

KAYNAK: ŞARKU’L AVSAT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.