Dışişleri’nden Zaho açıklaması: Her türlü adımı atmaya hazırız

Dışişleri Bakanlığı, Irak’ta Kürdistan Bölgesel İdaresi’ne (KBY) bağlı Duhok kentinin Zaho ilçesine düzenlenen, 8 kişinin öldüğü 23 kişinin yaralandığı bombardımanın Türkiye tarafından düzenlediği tarafındaki açıklamaları reddetti. Açıklamada “Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır. Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün telaffuz ve propagandasının tesiri altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz” denildi.

Dışişleri’nin “20 Temmuz 2022, Irak’ın Dohuk Vilayeti’nde Gerçekleştirilen Taarruz Hk.” başlıklı açıklaması şöyle:

“Irak’ın Dohuk Vilayeti’nin Zaho İlçesi’nde bir dere kenarına bugün (20 Temmuz) gerçekleştirilen atakta, birinci belirlemelere nazaran 8 kişinin hayatını kaybettiği; 23 kişinin ise yaralandığı büyük kederle öğrenilmiştir.

Bu elim hadisede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor; yakınları başta olmak üzere dost ve kardeş Irak halkına ve Hükümetine taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Türkiye sivilleri maksat alan her türlü akının karşısındadır. Türkiye terörle gayretini milletlerarası hukuka uygun halde, sivillerin, sivil altyapının, tarihi ve kültürel varlıklar ile tabiatın korunmasına azami hassasiyet göstererek yürütmektedir. Günahsız insanları gaye alan ve terör örgütü kaynaklı olduğu bedellendirilen bu üzere akınlarla ülkemizin terörle uğraştaki haklı ve kararlı tavrının maksat alındığı değerlendirilmektedir.

Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazırdır.

Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün telaffuz ve propagandasının tesiri altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz.”


Ne olmuştu?

Zaho Kaymakamı Muşir Beşir, ilçenin Derkar kasabasına bağlı Perex köyünün öğle saatlerinde bombalandığını, hücum sonucu 8 kişinin ömrünü yitirdiği, 23 kişinin de yaralandığını açıklamıştı. Beşir, bombardımanın Türkiye tarafından gerçekleştirildiğini söylemişti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.