DGS tercih sonuçları açıklandı! DGS sonuçları için gözler ÖSYM’de! (2022 DGS sonuçları sorgulama ekranı)

ÖSYM tarafından 24 Ağustos-1 Eylül tarihleri ortasında yapılan DGS tercih süreçleri için sonuçları merakla bekleniyordu.

ÖSYM tarafından yapılan açıklama sonrasında 2022 DGS yerleştirme sonuçları erişime açıldı. İşte DGS tercih sonuçları sorgulama ekranı.

DGS TERCİH SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANIR?

DGS tercih sonuçlarıyla ilgili beklenen haber geldi ve sonuçlar açıklandı.

Adaylar, yerleştirme sonuçlarına 07 Eylül 2022 tarihinde 14.00’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecektir.

KAYITLAR NE VAKİT YAPILACAK?

DGS tercih sonuçlarına nazaran, bir yükseköğretim programını kazanan adayların kayıt süreçleri ilgili üniversite tarafından 09 – 14 Eylül 2022 tarihleri ortasında yapılacaktır.

E-kayıt yaptırmak isteyen adaylar, Yükseköğretim Konseyi Başkanlığının e-devlet kapısı üzerinden sunduğu “Üniversite E-Kayıt” uygulamasını tıklayarak, https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresi üzerinden 08 – 12 Eylül 2022 saat 23:59’a kadar elektronik kayıt süreçlerini gerçekleştirebilecektir.

DGS TERCİH SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

DGS EK YERLEŞTİRMELER NE VAKİT?

DGS sonuçlarına nazaran yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi yahut yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Şurası kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, 2022-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih süreçlerini hangi tarihler ortasında yapacaklarını ÖSYM’nin internet sitesinden öğreneceklerdir.

2022-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2022-DGS’ye girmiş ve 2022-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir.

Tercihler aday tarafından, kişisel olarak internet aracılığıyla, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen yahut elden verilen tercihler sürece alınmayacaktır.

Ek Yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç dokümanlarında belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları mecburidir. Adaylara ayrıyeten yerleştirme sonuç evrakı gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara bildiri kararındadır.

Sınavdan sonra yapılan birinci yerleştirmede adaylardan yerleştirme fiyatı alınmaz lakin, bu imtihan sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme süreçlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme fiyatı (30,00 TL) alınır. Ek yerleştirme fiyatını yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme sürecine dahil edilmeyecektir. Yatırılan yerleştirme fiyatları her ne sebeple olursa olsun iade edilmeyecek ve devredilmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.