Cumhuriyet tarihinde bir ilk! Nebati anaparadan çok faiz ödeyecek

Dünya Gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, nisan ayında Hazine’nin faiz ödemesinin anapara ödemesini geçtiğini ve bunun cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğunu belirtti. “Bunu da gördük; iç borç faizi anaparayı geçti!” başlıklı yazısında Alaattin Aktaş “Cumhuriyet tarihinde bir ilk daha… Hazine’nin ödeyeceği iç borç faizi, ilk kez anaparayı geçti. Ödenecek iç borç tutarı dört ayda yüzde 13 artarken, faiz tutarındaki artış yüzde 119’u buldu” ifadelerini kullandı.

Eylül’de başladı

Alaattin Aktaş, söz konusu durumun eylül ayında başlayan faiz indirimlerinden kaynaklandığını ifade ederek şöyle devam etti:

Hazine, nisan ayı itibarıyla artık hiç borç almasa bile 1,7 trilyon lira iç borç faizi ödeyecek. Dört aydaki artışın oranı yüzde 119! Son bir yıldaki artışın oranı yüzde 174! Borcumuz çok daha düşük oranda artıyorken, nasıl oluyor da faiz yükü böylesine tırmanıyor? Hazine bürokratları mı hata yapıyor?

Bir yıldaki artış

Yaşanılanlardan siyasi otoriteyi sorumlu tutan Alaattin Aktaş şunları kaydetti:

Yüksek faizle ya da yanlış tercihlerle borçlanmak onların kabahati mi? Yoksa siyasi otoritenin attığı adımlar mı Türkiye’yi ve Hazine’yi bu hale soktu? ‘Ne var ki bunda’ denilecek bir durumda değiliz. ‘Çok şey var bunda’ çünkü! Türkiye bir yıl önce nisan itibarıyla 635 milyar lira faiz yükü altındayken, aradan geçen bir yılda bu yükü ne yaptı da 1,1 trilyon lira artırıp 1,7 trilyona çıkardı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.