Coinbase, Binance’deki Bu Altcoin’e “Nefret Sembolü” Dedi!

Popüler kripto para borsası Coinbase, kullanıcılarına meme coin’lerin yükselişi hakkında bir e-posta bülteni gönderdi. Ardından, topluluktaki birçok kişiden tepki çekti. İşte detaylar…

Coinbase, PEPE yorumuyla tepki çekti

Ünlü kripto para borsası Coinbase özellikle Pepe Coin’den (PEPE) bahsettikten sonra kendisini tartışmaların içinde buldu. Haber bülteninde PEPE’den “anın memecoin’i” olarak bahsedilirken,  İftira ve İnkârla Mücadele Birliği’ne (Anti-Defamation League) göre token’ın esinlendiği “Kurbağa Pepe” meme’inin aşırı sağ gruplar tarafından bir nefret sembolü olarak benimsendiği de belirtildi. Bu durum, PEPE meme coin’ini destekleyen toplulukta tepkiye neden oldu. Birçok kişi Coinbase’in özür dilemesini ve PEPE hakkındaki olumsuz sözleri bültenden kaldırmasını istedi.

Tartışma, Twitter’da #DELETECOINBASE hashtaginin trend olmasına yol açtı. Kullanıcılar Coinbase hesaplarını silecekleri konusunda uyarı yaptı. Buna karşılık, bir diğer kripto para borsası olan Binance, geçen hafta listeledikten sonra PEPE ve FLOKI için desteğini genişletti. Bununla birlikte, PEPE’nin fiyatı son 24 saatte yüzde 9 düşerek 0,0000017 dolardan işlem gördü ve işlem hacmi biraz arttı.

Borsa, meme coin’i listeler mi?

Tartışmalar Coinbase’in PEPE’yi listeleyip listelemeyeceğine dair soruları da beraberinde getirmişti. Ancak borsanın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile menkul kıymetleri listeleme konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle bunu yapmaktan kaçınması muhtemel. Coinbase’in haber bülteni, devam eden meme coin çılgınlığının, Nisan ortasındaki ihracından bu yana yaklaşık yüzde 55.000 büyüyen ve üç haftadan kısa bir süre içinde 1,8 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak tüm zamanların en hızlı büyüyen tokenlerinden biri haline gelen PEPE’nin yükselişine öncülük ettiğini belirtti. Haber bülteni ayrıca, geliştiricilerin doğrudan Bitcoin Blockchain’i üzerinde token ihraç etmesine olanak tanıyan BRC-20 token standardının yürürlüğe girmesinin ardından Bitcoin tabanlı meme coinlerin büyümesini de takip etti.

Coinbase’in e-posta bültenini çevreleyen tartışmalar, özellikle nefret söylemi ve aşırıcılığa karşı duyarlılığın arttığı mevcut iklimde, kripto para birimi ve siyasetin kesiştiği noktada gezinmenin zorluklarının altını çiziyor. Kripto para topluluğundaki pek çok kişi meme coin’leri zararsız bir eğlence biçimi olarak görürken, diğerleri bunları nefret ve ayrımcılığı yaymanın bir yolu olarak görüyor. Kripto para birimi genel kabul görmeye devam ettikçe, bu konuların giderek daha önemli ve tartışmalı hale gelmesi muhtemel duruyor.

Tartışmalar aynı zamanda kripto para topluluğunun değişim yaratma ve borsaları sorumlu tutma gücünün de altını çiziyor. DELETECOINBASE hashtag’i, topluluğun sesini duyurmak için sosyal medyayı nasıl kullanabileceğinin sadece bir örneğidir. Bununla birlikte, tartışmanın Coinbase’in işi veya itibarı üzerinde uzun vadeli bir etkisi olup olmayacağı henüz belli değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir