Çadırda yaşayan kas hastası Mehmet: Çok zorlanıyorum

Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Subaşı Mahallesi’ndeki iki katlı evin zemin katında yaşayan kas hastası Mehmet Teker, Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki depreme kardeşi Muratcan Teker, babası Mezyet Teker (66) ve annesi Süreyya Teker (61) ile yakalandı.

Sarsıntıların şiddetlenmesiyle Muratcan Teker, tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan ağabeyi Mehmet Teker’i kucağına alarak dışarı çıkardı. Depremin ardından orta hasar alan evlerine giremeyen Teker ailesi otomobillerine sığındı. Bir yakınları tarafından temin edilen, boş bir arsaya kurdukları çadırda yaşamaya başlayan Mehmet Teker, tuvalet ve banyo ihtiyacını tehlikeye rağmen evinde gidermeye başladı. Teker, kendisine uygun bir tuvaletin bulunmaması nedeniyle konteyner desteği beklediğini belirtti.

“BENİM GİBİ BİR SÜRÜ ENGELLİ DEPREMZEDE VAR”

Engelli olduğu için çadıra giriş ve çıkışının zor olduğunu, içerideki şartların kendisine uygun olmadığını belirten Teker, “Benim gibi bir sürü engelli depremzede var. Onların adına da konuşuyorum. Bizim özel ihtiyaçlarımız daha fazla olduğu için bunun göz önünde bulundurulmasını istiyorum. Çadırda tuvalet ve banyomuz yok. Bu nedenle çok zorlandığımız zaman orta hasarlı evimize giriyoruz. Evimde bana özel bir rampa vardı ancak depremde yarısı çöktü. Giriş ve çıkışı da zor sağlıyoruz. İhtiyacımızı giderdikten sonra hemen çıkıyoruz” diye konuştu.

Şartların engellilere uygun olmadığını söyleyen Teker, “Zemin çakıl dolgulu olduğu için tekerlekli sandalyeyle ilerlemem mümkün değil. Beslenme ihtiyacımızı bir şekilde gideriyoruz ancak barınma ve tuvalet konusunda zorlanıyoruz. Bu nedenle bir konteyner ayarlanabilirse, çok sevinirim. En azından benim gibi engelli insanlara öncelik tanınırsa mutlu olurum” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir