Bursa’da eski ipek fabrikasında çıkıp konutlara sıçrayan yangın söndürüldü

Alınan bilgiye nazaran, Uludağ eteklerindeki Hamzabey Mahallesi Faziletler Sokak’ta bulunan eski Muradiye İpek Fabrikası’nda şimdi belirlenemeyen bir sebeple yangın çıktı.

Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve polis grubu ile AFAD, Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) ve ANDA Arama Kurtarma takımı sevk edildi.

Ormanlık alana alevlerin sıçramaması için grupların ağır çalışma yürüttüğü bölgede, yakındaki konutlardan vatandaşlar tahliye edildi.

Alevlerin denetim altına alındığı sırada, fabrikanın yanında bulunan bir deponun tutuşması üzerine alevler etraftaki birtakım meskenlere de sıçradı.

Ekiplerin yaklaşık 2,5 saat süren müdahalesiyle yangın denetim altına alındı. Olayda alevlerden ya da dumandan etkilenen kimsenin bulunmadığı öğrenildi. Yangının çıkış nedenine ait araştırmalar sürüyor.

BAŞKAN AKTAŞ: MUHTEMEL BİR FELAKET DE KELAM KONUSU OLABİLİRDİ

Bölgenin eski bir yerleşim yeri olması nedeniyle itfaiye araçlarının olay yerine ulaşmakta zahmet çektiğini lakin yeniden de muhtemel bir faciadan dönüldüğünü vurgulayan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, “Yerleşim yerinin eski olması nedeniyle ulaşımda meşakkatler yaşadık fakat şu an Vilayet Emniyet Müdürlüğü yardımcılarımız, Osmangazi İlçe Emniyet Müdürümüz, AFAD liderimiz burada. Bursa Büyükşehir Belediyesi itfaiye takımları başta olmak üzere Tarım A.Ş.’den tankerlerimizle 26 araçla, istekli kuruluşlarımızla birlikte olaya tam teşekküllü müdahale edildi. Burası mümkün eski bir yerleşim yeri olması nedeniyle muhtemel bir felaket de kelam konusu olabilirdi” dedi.

Yangının sabotaj olup olmadığı tarafında ayrıntılı araştırma yapılacağını belirten Aktaş, “Neden çıktı? Bir sabotaj var mıdır? İlgili üniteler bu mevzuda ayrıntılı araştırmaları yapacaklardır. İlgili kimi doneler var ancak dediğim üzere resmi olarak belirli olduktan sonra gerekli açıklamaları yapacağız. Eski bir ipek fabrikası, 1993 yılından beri kullanılmıyor. Bir de bunun yanında tescilli, yıkık durumda olan bir bina var, tarihi bir bina. Burada olay başlıyor ve başladığında da ağır bir biçimde başlıyor. Bizim tesellimiz rastgele bir can kaybının olmaması. 2 tane kullanılmayan binada oluşan hasar var. Bunlardan biri tescilli bir bina, oburu tarihi kararında olmayan bir bina” diye konuştu.

 

KAYNAK: AA, DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.