Bebek maması krizi yaşayan ABD’ye İsviçre’den mama gidecek

ABD Lideri Joe Biden, ABD’deki bebek maması külfetine tahlil bulmak için Nestle’nin İsviçre’den ABD’ye 548 bin kutu mama göndereceğini duyurdu. Biden, yaptığı yazılı açıklamada, Nestle’nin İsviçre’den yarın Kentucky’nin Lousville kentine her biri 226 gram olan 548 bin kutu mama getireceğini belirtti.

Söz konusu mamaların idaresinin başlattığı “Uçan Mama Operasyonu” kapsamında federal idarenin kaynakları ile gerçekleşeceğini kaydeden Biden, gelen mamaların dağıtımında hastaneler, konutta bakım şirketleri ve bakım programlarının öncelikli olacağını söz etti. Biden, Nestle’nin gelecek günlerde daha çok mamayı ABD’ye ulaştıracağını kaydetti.

ABD’DEKİ BEBEK MAMASI KRİZİ

Pudra içerikli bebek maması nedeniyle 4 bebeğin ağır hastalanması ve 2’sinin ömrünü yitirmesinin akabinde FDA, mama üreticisi Abbott’un Michigan’daki tesisinde inceleme başlatmıştı. Fabrika, şubatta bakteri riski nedeniyle kapatılırken, birtakım eserler “güvensiz” olduğu gerekçesiyle toplatılmıştı.

ABD’de tedarik zincirindeki aksamaların da tesiriyle tepe yapan “bebek maması krizi” nedeniyle aileler son aylarda raflarda bebek maması bulmakta zorlanırken, üreticiler de tam kapasite çalışmalarına karşın ağır talebe yetişemediklerini bildirmişti.

Konu, Beyaz Saray’ın da gündemine gelirken ABD Lideri Biden, bebek maması krizinin tahlili için ülkenin en büyük üreticileri ve perakendecileri ile bir ortaya gelmişti.

Biden, 18 Mayıs’ta bebek mamalarında yaşanan tedarik külfetinin giderilmesi için Savunma Üretim Maddesi’ni imzalamış ve “Uçan Mama Operasyonu’nu” başlatmıştı. Bu kapsamda ABD’ye bugüne kadar 6 defa uçaklarla başka ülkelerden bebek maması tedariki yapılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.