Bakan Özer: ‘Türk öğrencilerin yurt dışında en fazla tercih ettikleri ülkeler Almanya, Fransa ve Hollanda’

CHP Niğde Milletvekili Gürer, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti.

Gürer, “Ülkemiz vatandaşı olup yurt dışında ilkokuldan üniversiteye kadar öğrenci olarak tahsili sürdüren kaç kişi vardır? MEB’ bağlı yurt dışında faaliyette olan okul var mıdır? Yurt dışında eğitim için vazife yapan öğretmen var mıdır, sayısı nedir? Ülkelere nazaran en çok Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak eğitim alan öğrenci varlığı en yüksek birinci üç ülke hangisidir?” sorularını yöneltmişti.

ÖZER: YURTDIŞINDA MİSYON YAPACAK İŞÇİ KURUL TARAFINDAN İMTİHANA NATÜREL TUTULUYOR

Soru önergesine karşılık veren Ulusal Eğitim Bakanı Özer, Özer, yurtdışında görevlendirilecek işçinin Dışişleri Bakanlığı koordinesinde ve Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ulusal Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı temsilcilerinden oluşan Bakanlıklararası Ortak Kültür Komitesi tarafından belirlendiğini bildirdi.

Bakan Özer, “Mesleki yeterlilik imtihanında başarılı olanlar temsil yeteneği imtihanına alınır. Kurul tarafından yapılan temsil yeteneği imtihanında başarılı olan öğretmen ve okutmanlar yurt dışında görevlendirilmeye hak kazanır” açıklamasında bulundu.

“İLK ÜÇ ÜLKE ALMANYA, FRANSA, HOLLANDA”

Bakan Özer, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yurtdışında eğitim gören öğrencilerin ülkelere nazaran dağılımında Almanya, Fransa ve Hollanda’nın birinci üçte yer aldığını açıkladı.

GÜRER: BAKANLIK, SAYILARA DAYALI BİLGİ VERMEKTEN KAÇINMIŞTIR

Bakan Özer’in karşılıklarını kıymetlendiren Gürer, bakanlığın sayılara dayalı bilgi vermekten kaçındığını belirterek, şöyle dedi:

“Yurt dışında Türkiye Cumhuriyet vatandaşı öğrenci sayısı ve öğretmen sayısı Bakanlık datalarında yok mudur? En azından yurt dışında tahsil gören ya da öğretmen olarak vazife yapanların bilinmemesi muhtemel mıdır? MEB’e bağlı yurt dışı okul var mıdır? Bu sorular eğitim açısından ülkemizin yurt dışı durumunun görülmesi ve bilinmesi ismine kıymetlidir. Yurt dışında en çok eğitim gören T.C vatandaşı öğrenci varlığı bilinen ülkeler varsa, eğitim gören öğrenci sayısı da biliniyor olmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.