Araba sevdalılarına berbat haber! Dünyada en çok Türkiye’de satılıyordu: O model artık üretilmeyecek

BARAN BEKİ | KARAR

Volkswagen, Arteon modelinin yakaladığı aslında bir nevi beklenmeyen muvaffakiyet ve dünya genelinde insanların Sedan araçlardan fazla Station Wagon denilen, daha büyük iç hacimlere sahip olan araçları tercih etmesinden dolayı Volkswagen, Passat Sedan’ın üretimini Avrupa’da durduracağını duyurmuştu.

DÜNYADA EN ÇOK TÜRKİYE’DE SATIYOR

Türkiye dünya genelinde Passat Sedan’ın en çok satıldığı ülke bu nedenle de Türkiye’ye 2025 yılına kadar Passat Sedan geleceği ise edinilen bilgiler ortasında yer alıyor. Araba fiyatlarının bir oldukça yükseldiği bu devirlerde, pekala bu araç neden tutuldu ve Türkiye pazarında dünya genelinden çok daha fazla satmasının sebebi nedir soruları geldi.

POPÜLARİTESİNİ 6. NESİLE BORÇLU

Passat Sedan Mark 6 bir öbür ismiyle da PQ46 olan platformu, günümüzdeki versiyonların asıl atası olan versiyonu ile 2005’de ülkemize gelmiştir. O periyotlarda Türkiye’de devlet büyüklerinin konvoylarında sıkça karşılaşılan bu arabalar aslında günümüzdeki namını o günlerden sağlama almaya başlamıştır. Her ne kadar vakit zaman sorun yaşatsa da bu modelde bulunan elektronik park freni ve faal edildiğinde otomobilden çıkan ses aslında bu araca bir yüz olmuştu ve sesini duyanlar bunun bir Passat olduğunu anlayabiliyordu.

Ülkemize gelmeyen farklı motor seçenekli versiyonları da bulunan PQ46 platformu o periyotlarda bilhassa de makam aracına eşlik eden müdafaa araçları olma konusunda büyük ilgi görmüştür.

ÖNCEKİ KADAR İLGİ GÖRMEDİ

Zaman geçtikçe temelde PQ46 (B6) platformunun üzerine yeni görünümler, teknolojiler ekleyerek orta sınıfta gelişimini sürdüren Passat 7. kuşağının çıkması ve araba pazarının da ufak tesirleri ile evvelki nesillerde artan ivmeyi Türkiye pazarında aslında yakalayamamıştır.

6. nesildeki üzere birtakım yerlerden bir yumurtayı andıran dizayna geri dönen 8. jenerasyon Passat ise tekrardan devlet büyükleri tarafından kullanmaya başlanmıştır ve günümüzde yeni makyajlar ve iç dizaynda ufak güncellemeler yaparak gelişimini ve satış ivmesini sürdürmüştür.

AKILLARA MAKAM ARACI GELİYOR

Passat Sedan ülkemizde her ne kadar ilgi görse de aslında dünyadaki başka ülkelerde, bilhassa de Avrupa’da beşerler artık daha büyük iç hacime sahip otomobilleri tercih ediyor. Passat Sedan’ın dingil aralığı ve sahip olduğu tavan yüksekliği 180cm uzunluğunda birinin rahatça seyahat etmesini sağlasa da sahip olduğu bagaj hacmi üzere etkenleri sebebiyle Avrupa’nın bilhassa de sakin olan ülkelerinde beşerler tarafından ilgi görmüyor. Passat günümüzde bir ‘koruma aracı’ olarak Türkiye otomotiv kesimine ismini kazımıştır ve ne vakit siyah renkli bir Passat görülse akıllara bu bir makam aracı yahut bir müdafaa aracıdır telaffuzları gelmeye başladı.

Avrupa ülkelerinde artan yüksek iç hacim merakı, Volkswagen Arteon’un atası Volkswagen CC’den (Passat) sonra daha istek edilebilir bir araç olması ve daha âlâ özellikler sunması sebebiyle orta-üst segment ortasında gezinen Passat Sedan yerinden edilmeye başladı. Makam aracı haricinde beşerler Passat Sedan’ın sunduğu lüks ve konforun artması münasebetiyle da fiyatının yükselmesiyle Passat Sedan’dan çok daha lüks özellikler sunan Sedan arabalara yönelmeye başladı ve siyah renk haricinde gördüğümüz Passat Sedanların sayısı ise git gide azaldı.

TÜRKİYE’YE ÖZEL PAKETİ MEVCUT

Türkiye’ye özel R-Line paketi de bulunan Passat Sedan artık ya siyah renk ile tercih ediliyordu ya da R-Line beyaz renk ile tercih ediliyordu ve bu özel paketin fiyatının yüksek olması sebebiyle de beşerler ‘Bunu alacağıma Audi alırım’ gibisinden telaffuzlarla araçtan vazgeçmeye başlıyordu.

Bir öbür etken ise Volkswagen’in kullandığı DSG şanzımanın Türkiye’de bilhassa de araba forumlarında makûs bir nama sahip olması yer alıyor. Beşerler ‘Volkswagen mi sürüyorsun?’, ‘O şanzıman çok sıkıntı’, ‘Ben olsam diğer araç alırdım sonra başım ağrımaz’ üzere telaffuzlarla aracın şanzımanına ve makûs namına dikkat çekiyordu. Tıpkı şanzıman Volkswagen’in sahip olduğu lüks araba üreticisi Audi’de de bulunurken kullanıcılardan benzeri şikayetler gelmiyordu ve Audi’de bulunan şanzıman neredeyse büsbütün birebir olsa da Volkswagen’in şanzımanından çok daha âlâ çalıştığı söyleniyordu.

Volkswagen bu ve misal sebeplerden dolayı aslında orta bölüme hitap etmek isteyen modelleriyle istediği amaca hitap edememeye başladı ve öbür üreticilerin çok daha ilgi çeken özelliklerle piyasaya çıkması ile 2025 yılının Passat Sedan’ın son yılı olacağı gerçeği Volkswagen tarafından damgalanarak resmileşti.

ARTIK TERCİH EDİLMİYOR

Volkswagen Passat Sedan yerini Passat Alltrack üzere Station Wagon modellere bırakacak ve Sedan seçiminde de Volkswagen daha lüks olan Arteon üzere modelleriyle rekabet edecek. Passat Sedan’ın DNA’sını taşıyan minik kardeş Jetta ise Türkiye’de ağabeyine karşı çok ağır bir yenilgi almıştır bu nedenle Amerika pazarında satışta olan bu model Türkiye’ye esasen gelmiyor.

Özellikle Alman devlerinin arabaları Türkiye’de çok üst sınıf paketlerle satılmaktadır yahut bu arabalar giriş paketi alınarak daha sonrasında modifiye edilerek üst paket görünümü ve özelliklerini kazanmaktadır. Hitap edilen kesim fark etmeksizin ülkemizde mümkün olan en üst paketin tercih edilmesi bir oldukça yaygın. Temelde orta segmente hitap eden Passat yıllarca segmentinde güzel muvaffakiyetler elde etse de teknolojinin bu süratle geliştiği, çip krizi ve artan maliyetler denilen gerçeklerin olduğu bu dünyada yıllarca akranlarından daha uygun özellikler sunarak hizmet etmiş olsa da bu araba artık tercih edilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.