Antep Valiliği’nden ‘miting’ açıklaması: DEVA hakkında cürüm duyurusunda bulunacağız

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan’ın Gaziantep’te 21 Mayıs’ta düzenleyecekleri mitinge ait olarak yaptığı, “Valilik evvel uygun dedi, akabinde uygun değil diye müsaade vermedi. Talep ettiğimiz 4 yeri de kabul etmedi” formundaki sözleri üzerine Valilikten açıklama yapıldı.

Gaziantep Valiliği’nin açıklamasında Babacan’ın kamuoyu ile paylaştığı görselin gerçeği yansıtmadığı öne sürülerek, ‘evrakta sahtecilikten’ cürüm duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

DHA’nın haberine nazaran açıklamada şu tabirler kullanıldı:

“2911 Sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’nun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 3. Unsuru yeterince açık yer toplantı alanları ve yürüyüş güzergâhları Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kümesi bulunan siyasi partilerin vilayet ve ilçe temsilcilerinin, güzergâhın geçeceği vilayet ve ilçe belediye liderlerinin, en çok üyeye sahip üç sendikanın ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının görüşleri alınarak her yıl ocak ayında Valiliğimiz tarafından belirlenmektedir. 2022 yılında 17.01.2022 tarih ve 47753 sayılı Olur ile açık yer toplanma alanı olarak Çakmak Mahallesi Tıp Otobüsleri Park Alanı belirlenmiş ve Valiliğimiz Resmi Web Adresi’nde ilan edilmiştir. Demokrasi ve Atılım Partisi’nin 29.04.2022 tarihinde yapmış olduğu bahse mevzu açık hava mitingi başvurusu da bu minvalde kıymetlendirilerek 05.05 2022 tarihinde kendilerine durumu açıklayan resmi karşılığı yazı bildiri edilmiştir. 05.05.2022 tarihinde Demokrasi ve Atılım Partisi tarafından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda miting yapılması istemi ile ilgili verilen Aktiflik Bildirimi Yazısına da talebin uygun bulunmadığına dair karşılık verilmiştir. 10.05.2022 tarihinde bahse mevzu siyasi parti tekrar Şehitkamil İlçesi Çakmak Mahallesi Tıp Otobüsleri Park Alanı’nda açık yer toplantısı yapmak üzere Aktiflik Bildirimi yazısı göndermiş ve istek 11.05.2022 tarihli Valilik Makam Olur’u ile uygun bulunmuştur. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı yalnızca seçim periyotlarında siyasi parti liderleri tarafından kullanılmaktadır. Argümanlara husus edilen ve Onay verildiğine dair basına yansıyan evrak fotoğrafları gerçeği yansıtmamakta olup, kelam konusu evrak fotoğrafları ile ilgili ‘Evrakta Sahtecilik’ kabahatinden cürüm duyurusunda bulunulacaktır.”

NE OLMUŞTU?

DEVA önderi Ali Babacan toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gaziantep’teki mitingimizi, Demokrasi Meydanı’nda yapmak için Valilik’ten talepte bulunuyoruz. 29 Nisan’da Vali ‘uygun’ notunu düşüyor. Arkadaşlar Antep’e duyuruyor. Ses getiriyor. 2 Mayıs’ta ‘Uygun’un yanına ‘değil’ eklemişler. Kimden ne telefon aldınız?” sözlerini kullanmıştı.

Antep DEVA Partisi Vilayet Lideri Ertuğrul Kaya ise “Bizim onay verilmeyen bir alanı duyurmamız hayatın olağan akışına aykırı” demişti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.