Albaraka Türk, servis bankacılığının öncüsü olacak!

Türkiye bankacılık ve girişimcilik bölümünde kıymetli bir gelişme niteliği taşıyan düzenleme, hem fintekler hem de bankalar için birçok fırsatı beraberinde getiriyor. İştirak bankacılığının öncüsü Albakara Türk, düzenleme kapsamında servis bankacılığının da öncüsü olmayı hedefliyor.

2022 yılının başında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Servis Modeli Bankacılığı’na ait düzenlemeleri içeren yönetmelik resmen yayımlandı. Bankaların üçüncü partilerle açık bankacılık servisleri aracılığıyla kendi bünyelerinde verdikleri hizmetlerini paylaştığı servis bankacılığı iş modeline ait asılların ve şartların düzenlendiği bu yönetmelik, hem fintekler hem de bankalar için büyük fırsatlar barındırıyor.

Dijitalleşme hem pratikte hem de uygulamada son yıllarda bütün finans bölümünün gündeminde yer alıyor ve düzenleyici otoriteler de bu alanda yayımladıkları yönetmeliklerle dala hayli heyecan verici bir taraf çiziyor.

Sektörde öncü olarak faaliyet göstereceğimize inanıyoruz

Servis modeli bankacılığı direktörlüğüne ait görüşlerini aktaran Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çetin, ‘’Dijitalleşmenin geldiği çarpıcı noktayı özetleyen bu yeni hizmet modelinin taraflara kazandıracaklarına baktığımızda; öncelikle finansal hizmetlerin bankalardan fazla fintekler tarafından da verilebiliyor olması onlar açısından muazzam bir yenilik olarak ortaya çıkıyor. Kısa yoldan banka kurmanın, ya da öteki tabirle kurduğu teşebbüsü bankasallaştırmanın kısa yolu diyebiliriz. Kesime yeni oyuncuların girmesi ve rekabetin daha da derinleşmesi manasına geliyor. Artan rekabet doğal olarak her vakit en son müşterinin kazanması manasına gelecek ve daha kaliteli eserlere daha uygun maliyetlerle ulaşmaları manasına gelecektir. Bankacılık dalı açısından baktığımızda ise; bu hizmetin makul bir fiyat karşılığı sunulacak olması, halihazırda milyonlarca müşterisi bulunan arayüz geliştiricilerle tanışıp müşteri sayısını bir anda değerli oranda arttırması, hasebiyle süreç bazlı hizmet gelirlerinde kıymetli artışlar yaşanması, cari hesap verimliliği vb. üzere birçok kalemde yarar sağlayacaktır. En hoş yanı da bu gelirlerin büsbütün klasik kanallardan farklı bir kanal aracılığıyla daha az maliyetle daha fazla gelir formunda sağlanıyor olması.

Albaraka Türk’ün 2018 yılından bu yana Almanya’da Servis Bankacılığı üzerine faaliyet gösteren uygulaması Insha’dan edindiği tecrübeleri Türkiye’ye aktarmış bulunuyor ve buradaki bilgi, birikim ve deneyimlerimizi son 3 yıldır bölümde açık bankacılık alanında bilfiil aktarmış bulunuyoruz. Bu alanda Servis Bankacılığı iş modelini şahsen deneyimlemiş bir banka olarak bu alanda kesimde öncü olarak faaliyet göstereceğimize inanıyoruz.’’ dedi.

Finteklere dayanak vermeye devam edeceğiz

API platformunun Servis Bankacılığı alanında öne çıkacağını bildiren  Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çetin, ‘’API platformumuz bağımsız bir açık bankacılık kuruluşu olan ve developer.albarakaturk.com.tr adresinde yer alan BirAPI’nin son 2 yıldır daldaki bankaların platformlarını değerlendirdiği raporlarda, geliştirici tecrübesi alanında üst üste birinci gelmiştir. Bu başarıyı önümüzdeki yıllarda da devam ettireceğimize inanıyoruz. API platformumuzu ziyaret eden geliştiricilere muazzam bir tecrübe sunuyoruz. Bizimle irtibata dahi geçmeden, fiyatsız ve hiçbir onay sürecine girmeden kendi uygulamalarını geliştirebilir ve tüm dokümantasyona erişim sağlayabilirler. API platformumuzun Servis Bankacılığı alanında bölümde en hazır platformlardan olduğu ve bu artılarımızı kullanarak müşterilerimize hizmet vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.

Albaraka Türk olarak girişimcilere, start-up lara ve finteklere şimdiye kadar olduğu üzere önümüzdeki devirde de dayanak vermeye devam edeceğiz. Banka bünyesinde yıllardır faaliyet gösteren Albaraka Garaj’dan çıkan girişimcilerimize hem banka bünyesinde yatırım yapıyor hem de bu girişimcilerin kesimde birer fintek olarak faaliyet göstermesi için bu fintekleri bankacılık kabiliyetleriyle donatıyoruz. Albaraka API platformu, Albaraka Garaj, Albaraka Portföy ve Insha Ventures olarak bir ekosistem inşa ettik ve bölüme bu manada çok değerli katkılarda bulunmaya devam edeceğiz.’’ dedi.

Son 5 yıldır faaliyet gösteren ve şu an Fintek’lerin muhtaçlık duyduğu 104 adet apiyle yıllardır bölümdeki oyuncularla işbirliği yapan Albaraka Türk, ödeme ve elektronik para alanındaki en büyük oyuncularla canlı ortamda faal olarak çalışmalar gerçekleştiriyor. Albaraka Türk’ün gayeleri ortasında ilerleyen devirlerde de hem mevcut hem de yeni oyuncuları etkin olarak desteklemek yer alıyor.

Albaraka Türk, Servis Bankacılığı manasında dalda faaliyet göstermek isteyen birçok şirketle etkin olarak görüşmelerinin devam ettiğini ve işbirliği yapmaya karar verdikleri şirketlerin en kısa vakitte BDDK’ya müracaatlarını yaparak kesimde duyurmayı planladığını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.