AKP’li belediye yat limanına otel ve cami yapacak: İmar planı değişikliği yargıda…

Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Lideri Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz devrinde Atakum ilçesi Kurupelit mevkiine 10 yıl evvel inşaat çalışmalarına başlanan ve 2016 yılında kısmen tamamlanan 27 milyon lira maliyetli Kurupelit Yat Limanı, vakit içerisinde kumla dolarak fonksiyonunu yitirdi. 205 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen ve 900 metre uzunluğunda mendireğe sahip limanı, içi kum dolunca balıkçı kayıkları kullanmaya başladı.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine nazaran, 31 Mart mahallî seçimleri sonrası vazifeye gelen Büyükşehir Belediye Lideri AKP’li Mustafa Demir, Kurupelit Yat Limanı ile ilgili Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nden talepte bulundu. Müdürlükte kadük kalan yat limanı ile ilgili etüt ihalesi yapmaya karar verdi.

İhaleyi alacak firmanın, mevcut mendireğin iç tarafının büsbütün yahut kısmen doldurularak, dolan alanın ana mendireğinden itibaren açık denize gerçek yeni bir yat limanı projelendirilmesi için etüt çalışması yapılacağı belirtildi. AKP’li Belediyenin limanın yanındaki yeşil alanla ilgili de diğer planları olduğu ortaya çıktı.

“BAHÇE YAPILACAK”

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Atilla Tekcan, Ulaştırma Bakanlığı Altyapılar Genel Müdürlüğü’nün Kurupelit Yat Limanı için araştırma yaptığını ve bunun sonucunda marinanın dolup dolmayacağına karar verileceğini söyledi.

Bakanlığın projeyi bilinmeyen yürüttüğünü belirten Tekcan, “Yat limanı projesi ile denize sıfır otel ve cami projesi eş vakitli projelerdir. Kıyıdaki yeşil alana yapılan itfaiye binası yıkılacak ve yerine kıyıya cami ve 3 katlı otel yapılacak. Marinanın dolmasıyla birlikte otel ve mescide fazladan alan kazandırılacak. Bir nevi liman doldurularak bunlara bahçe yapılacak” dedi.

İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİNE DAVA

Otel ve caminin yapılacağı yerin Kıyı Kanuna, imar hukukuna ters olduğunu lisana getiren Tekcan, bölgenin yeşil alan olduğunu ve vatandaşlar tarafından piknik alanı olarak kullanıldığını lisana getirdi. Yapılmak istenilen proje ile Atakum ilçesinin ömür formunun silmek istendiğini vurgulayan Atilla Tekcan, “Kendi niyetlerine nazaran bir form yapma çabasına düştüler. Samsun da oluşan birkaç muhafazakar kümenin Büyükşehir Belediye Liderine bu hususta epeyce baskı yaptığını öğrendik.

Muhtemel denize sıfır yapılacak caminin yanına yapılacak otel Katarlı yatırımcılara satılacak. Bedevi kültürünün Atakum’a transfer edilmesine seyirci kalmayacağız. İlçe halkı, kıyısına, özgür hayat hakkına kesinlikle sahip çıkacaktır.

Tüm Karadeniz’in buluşma yeri olan Atakum mayosuyla, bikinisiyle, özgürce denize girebilen, kumsalda aktiflik yapan, yeme-içme konusunda gerekli sunumları alabilen, gülüp eğlenen insanların yaşadığı kent yerleşkesi formunu korumalıdır ve koruyacaktır” tabirlerini kullandı. Tekcan, imar planı değişikliğini yargıya taşıdıklarını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.