AK Parti Sözcüsü Çelik’ten İsveç ve Finlandiya açıklaması

AK Parti Merkez Yürütme Heyeti (MYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Parti genel merkezindeki basına kapalı toplantı saat 14.40’ta başladı.

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, toplantı devam ederken gündeme ait açıklamalarda bulunup soruları yanıtlıyor.

Çelik’in açıklamalarında satır başları şöyle:

HASRET SARIKAYA YURT’UN VEFATI

”Gazeteci arkadaşımız NTV’den Hasret Sarıkaya Yurt’u genç yaşta kaybettik bedelli ailesine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. NTV ailesine partimiz ismine taziyelerimizi başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Yeri cennet olsun.

FİNLANDİYA-İSVEÇ’İN NATO BAŞVURUSU

Türkiye’nin terörizmle gayretine dayanak verilmedi. PKK’yı YPG’yi temizlediğimiz bölgelerden daima çekilmemizi söz ediyorlar. Türkiye açık bir talepte bulunuyor. NATO’ya yeni üye olacak devletlerin her halükarda terörle bağını kesmesi gerekir. Yeni üyeliklerin kurallara nazaran ele alınması gerekir. NATO’nun en büyük uğraşı terörizmle olmalı. NATO’nun mantığı birimiz hepimiz için hepimiz birimiz içindir. Terör örgütleri bu ülkelerde para topluyor. Türkiye ilkesel olarak NATO’nun genişlemesine karşı çıkmadı. Sorun bugün onların terör örgütlerine verdiği dayanakla ilgilidir. Net bir tablo var ancak AK Parti kürsüsünden verdikleri takviyesi, fotoğraları paçavralarını göstermeyi uygun görmedik. Türkiye NATO içinde vazifelerini sorumluluklarını hassasiyetle yerine getirmiş devlettir. Türkiye ne istiyor deniyor. NATO’nun içinde üye olanlarında üye olmak isteyenlerin de NATO’nun unsurlarına, prensiplerine uygun olarak davranmasını istiyor. Açık oarak terör örgütlerine dayanak vermenizi kesmek istiyoruz. Teröre dayanak konusunda tavırları net olmalı. İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütüne ağır bir formda finansman sağladığı açık ve net. PKK cephanelerinde İsveç silahları ele geçiriliyor. Sorun yeni üye olmak isteyenlerin terör örgütlerine verdikleri takviyenin kesilmesi için o ülkelerin ikna edilmesidir. Buradaki durum Türkiye’nin ikna edilip edilmeme sıkıntısı değildir.

ATATÜRK HAVALİMANI TARTIŞMASI

Atatürk’ü istismar ederek Atatürk’ün isminin verildiği bir yerin yıkılması olarak sunuyorlar. Oraya 132 bin 500 ağaç dikilecek.

MISIR’LA OLAĞANLAŞMA SÜRECİ

Hazine ve Maliye Bakanı 1 Haziran’da Mısır’a gidecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.