Ağrılı cinsellik: Disparoni nedir

Cinsel hayat her vakit planlandığı üzere gitmeyebilir.

Araştırmalara nazaran Türkiye’de 10 bayandan 1’i disparoni yani “ağrılı cinsel ilişki” tecrübesi yaşıyor.

Önemli bir sıhhat sorunu olan disparoni, bilhassa ruhsal korkular nedeniyle görmezden gelindiği takdirde hayli acı verici bir sürece sahne olabiliyor.

Disparoni nedir

Disparoni sözünün kökeni yunanca bir söz olan ‘’Dyspareunia’’dan gelmektedir. Dyspareunia sözü ise birbiriyle uyumsuz olan yatak arkadaşları manasına gelir.

Bayanların cinsel birleşme esnasında rastgele bir acı, ağrı, batma, yanma şikayeti duymasıyla tatmin hissinin sıfıra inmesi hem fizikî manada hem de ruhsal olarak çöküntüye neden olmaktadır.

Bazen, bu ağrıların bir sıhhat meselesine işaret ettiği bile görmezden gelinmektedir.

Faal ve sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmak epey kıymetlidir. Bu mevzuda dert yaşıyorsanız, bir doktora görünerek yaşadığınız ıstırabın altında yatan nedenleri öğrenebilirsiniz.

Disparoni nedenleri

Disparoni nedenleri, %70 oranında fizikî, %30 oranında ise ruhsal nedenlerden ötürü meydana gelmektedir.

Fizikî olarak ndometriosis hastalığı, miyomlar, sistit, yumurtalık kistleri, vajinismus, batın içi yapışıklıklar ve pelvik iltihabı üzere sebepler olabilir.

Ruhsal olarak ise hazır hissetmeme, berbat deneyimler, itimat, isteksizlik üzere nedenler sıralanabilir.

Ağrılı cinsel birleşmenin kesin tanısı ve cinsel birleşmede ağrıya neden olan sebepler, lakin cinsel tedaviler konusunda uzman ve tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılan jinekolojik muayene sonrasında anlaşılmaktadır.

Belirtileri

Birliktelik sonrası idrarda yanma, vajinal kuruluk, münasebet sonrası kanama, cinsel isteksizlik, kaşıntı üzere belirtiler, ağrısı cinsel ilgiyi işaret edebilir.

Disparoni tedavisi

Disparoni tedavisi altta yatan probleme nazaran yapılmaktadır. Şayet ağrılı cinsel ilginin sebebi organik yani fizikî bir sebebe bağlı ise tedavi cerrahi ya da medikal olarak yapılabilir. Ruhsal nedenli disparoni için cinsel terapi önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.